W całej Unii natomiast odnotowano nieznaczny spadek.

W eurolandzie pracy nie miało 12,1 procent osób, we Wspólnocie 10,9 procent. W Unii bezrobotnych jest prawie 26,5 mln, z czego ponad 19 milionów w strefie euro. Ten problem dotyka najbardziej kraje południa Europy.

Z danych, którymi dysponuje Eurostat wynika, że największe bezrobocie jest w Hiszpanii, gdzie bez pracy jest 26 procent. Trudna sytuacja jest także w Grecji. Ostatnie dane pochodzą z kwietnia, a wtedy pracy nie miało prawie 27 procent obywateli. Najlepiej pod tym względem jest w Austrii, gdzie bezrobocie nie przekracza 5 procent, a także w Niemczech i Luksemburgu.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, stopa bezrobocia wzrosła w 17. unijnych krajach, spadła w 10. Najwyższy wzrost zanotowano na Cyprze - prawie 6 punktów procentowych. Natomiast największy spadek na Łotwie - 3 punkty procentowe.

Reklama

Bezrobocie w Polsce

Jeśli chodzi o Polskę, to według Eurostatu, bezrobocie w czerwcu wyniosło 10,6 procent, co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu z majem. Te dane różnią się jednak od tych, które prezentuje Główny Urząd Statystyczny. Według GUS-u, w Polsce bez pracy w czerwcu było 13,2 procent rodaków.

Bezrobocie wśród młodych

W całej Unii jest 5,5 mln bezrobotnych poniżej 25. roku życia, z czego 3,5 mln w strefie euro. W ujęciu rocznym liczba młodych bezrobotnych spadła o 43 tys. w UE, lecz wzrosła o dokładnie tyle samo w strefie euro. W czerwcu 2013 r. stopa bezrobocia wśród młodych wynosiła 23,2 proc. w UE i 23,9 proc. w eurolandzie. Na tym tle najlepiej wypadły Niemcy (7,5 proc.), Austria (9,3 proc.), a najgorzej Grecja (58,7 proc. w kwietniu) i Hiszpania (56,1 proc.).

>>> Czytaj również: Padł rekord bezrobocia wśród osób z dyplomem. To efekt boomu edukacyjnego

ikona lupy />
Stopa bezrobocia w krajach Europy w czerwcu 2013 r. / Forsal.pl