"Wartość barometru IRG SGH w III kwartale wynosi -12,5 pkt. Odnotowany wzrost wartości barometru o 3 pkt. oznacza powrót, po dwóch latach spadków, do typowych zmian, charakterystycznych dla tej pory roku. Poprawa koniunktury widoczna jest w czterech objętych badaniami koniunktury sektorach: przemyśle przetwórczym, transporcie , rolnictwie i gospodarstwach domowych" - głosi komunikat.

Największy wpływ na wzrost wartości barometru w ciągu kwartału miała poprawa koniunktury w przemyśle. Wskaźnik koniunktury w tym sektorze wzrósł o 10,2 pkt, powodując wzrost wartości barometru o 2,3 pkt.

"Wyrazem pozytywnych zmian w gospodarce jest wzrost wartości istotnych sald bilansowych testu koniunktury: produkcji, zamówień i zatrudnienia. Dotyczy to nie tylko przemysłu, ale i budownictwa. Ponadto utrwala się poprawa nastrojów konsumentów: wskaźnik nastrojów wzrósł po raz trzeci z rzędu, przyczyniając się do odwrócenia tendencji spadkowej" - czytamy dalej.

Według Instytutu, zmiany zaobserwowane w pozostałych sektorach należy w większości uznać za typowe, choć na ogół powyżej średniej. "Odnotowane wyniki przemawiają za końcem negatywnego oddziaływania czynników cyklicznych" - podkreślono w materiale.

Reklama

Do wzrostu barometru o 4,5 pkt w ujęciu rocznym najbardziej przyczyniły się wyniki w przemyśle i budownictwie, w drugiej kolejności - w rolnictwie, transporcie i gospodarstwach domowych. Spadek wartości wskaźników w tym okresie dotyczy handlu i sektora bankowego, podano także.

"W IV kwartale należy liczyć się z osłabieniem aktywności ze względu na negatywny wpływ czynników sezonowych" - konkluduje IRG SGH.

Od około pół roku koniunktura w budownictwie wyraźnie się poprawia

Wskaźnik koniunktury w budownictwie prawie nie zmienił się od czasu poprzedniego badania, a skoro - z powodu sezonowości - III kwartał jest z reguły gorszy od II kwartału, brak spadku w bieżącym kwartale oznacza korzystną ocenę obecnej sytuacji, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w komunikacie. Instytut podkreśla, że "od około pół roku koniunktura w budownictwie wyraźnie się poprawia".

"Wskaźnik koniunktury prawie nie zmienił się od czasu poprzedniego badania, a skoro – z powodu sezonowości – III kwartał jest z reguły gorszy od II kwartału, brak spadku w bieżącym kwartale oznacza korzystną ocenę obecnej sytuacji" - głosi komunikat.

"W poprzednim kwartale po raz pierwszy od dwóch lat obserwowano wysoki wzrost wskaźnika koniunktury. Efektem tych pozytywnych zmian jest odwrócenie trendu koniunktury w budownictwie, z malejącego na rosnący. Ujemne, dwucyfrowe wskaźniki koniunktury występują już tylko w pięciu grupach klasyfikacyjnych spośród analizowanych trzydziestu siedmiu" - czytamy dalej.

Instytut zwraca uwagę, że ogólna wielkość produkcji zakładów budowlanych znacznie się zwiększyła zarówno w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. W porównaniu z ubiegłym kwartałem saldo produkcji w ujęciu ogółem, w sektorze prywatnym oraz publicznym zwiększyło się, odpowiednio, o 15, 11 i 39 punktów, a w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku o 17, 18 i 18 punktów.

Ogólne saldo zatrudnienia jest dodatnie po raz pierwszy od dwóch lat, zaznaczono także. Obecne salda zatrudnienia są znacznie większe niż w ubiegłym kwartale. W ujęciu ogółem saldo zwiększyło się o 17 punktów, w sektorze prywatnym o 15 punktów i w publicznym o 23 punkty.