W pierwszym półroczu wartość naszego importu była prawie równa eksportowi - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Od stycznia do czerwca sprowadziliśmy z zagranicy towary za ponad 309 miliardów złotych, a sprzedaliśmy za 307 miliardów złotych. Ujemne saldo wynosi więc nieco ponad 2 miliardy złotych. W ubiegłym roku było znacząco wyższe - wynosiło blisko 28 miliardów złotych.

Z danych GUS wynika poza tym, że spada udział Niemiec - naszego najważniejszego partnera handlowego. W pierwszym półroczu był niższy o 0,7 procent w porównaniu z tym samym czasem 2012 roku - wyniósł 25 procent.

>>> Czytaj też: Eksport w Niemczech rośnie, sygnalizuje wzrost produkcji i wychodzenie z kryzysu

Reklama

Od stycznia do czerwca wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu w skali roku do Rosji, na Ukrainę, Słowację oraz do Szwecji, a importu - ze Stanów Zjednoczonych oraz z Chin.

Natomiast spadek eksportu odnotowano w obrotach z Włochami, Holandią, Francją, Czechami, W. Brytanią oraz Niemcami, a importu - z Rosją, Włochami, Francją, Niemcami, Holandią, Czechami, W. Brytanią oraz Belgią.

Obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 65,1 proc. eksportu (w analogicznym okresie ub. roku 67,3 proc.) i 67,0 proc. importu ogółem (odpowiednio 68,4 proc.).

>>> Czytaj też: Sprzedaż detaliczna w UE: Polski handel wśród liderów wzrostów

Eksport coraz większy

Eksport towarów z Polski wzrósł w czerwcu br. o 7,1 proc. r/r, zaś import zmniejszył się o 0,7 proc. r/r, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

W czerwcu br. eksport wyniósł 12.735 mln euro, a import sięgnął 12.174 mln euro. Oznacza to, że osiągnęliśmy w czerwcu dodatnie saldo obrotów towarowych.

"Dodatnie saldo obrotów towarowych wyniosło 561 mln euro i, w porównaniu do czerwca 2012 r., poprawiło się o 933 mln euro" - podał bank centralny w komunikacie.

NBP podał wcześniej, że w całym 2012 r. eksport wzrósł o 4,2 proc., zaś import odnotował wzrost o 0,9 proc.

>>> Czytaj też: Eksport serów w całym 2013 r. osiągnie wartość nawet 600 mln euro

Polska z nadwyżką na rachunku obrotów bieżących

Na rachunku obrotów bieżących w czerwcu br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 574 mln euro wobec 165 mln euro nadwyżki (po rewizji) miesiąc wcześniej i wobec 1.092 mln euro deficytu rok wcześniej.

Według 12 ankietowanych przez ISBnews analityków, nadwyżka rachunku obrotów bieżących w czerwcu wyniosła (średnio) ok. 336 mln euro. Prognozy zawierały się w zakresie od 20 mln euro deficytu do 688 mln euro nadwyżki.

"Na wartość tego salda złożyły się: dodatnie salda transferów bieżących (626 mln euro), usług (621 mln euro) i obrotów towarowych (561 mln euro) oraz ujemne saldo dochodów (1.234 mln euro). W analogicznym miesiącu 2012 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 1.092 mln euro" - napisał NBP w komentarzu.

Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego było dodatnie i wyniosło 1.185 mln euro, podał także bank centralny.

Analitycy przewidywali, że w czerwcu odnotowaliśmy nadwyżkę handlową na poziomie 322 mln euro wobec 113 mln euro nadwyżki w poprzednim miesiącu. Prognozy zawierały się w zakresie 150-558 mln euro nadwyżki.