Wydarzenie jest bez precedensu nie tylko ze względu na rozmach inwestycji. ChRL od końca wojny domowej w 1949 r. uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję. Druga strona odpowiada, że to ona jest jedynym legalnym rządem całych Chin.
Obie strony rozbudowują przeciw sobie siły zbrojne i równocześnie współpracują gospodarczo. Tajwan ma na lądzie fabryki, takie jak Foxconn produkujący np. smartfony Apple’a. Pekin otwiera swoje przedstawicielstwa w Tajpej, uruchamia kolejne połączenia lotnicze z wyspą, a biznes z lądu agresywnie przejmuje spółki tajwańskie. Projekt autostrad z Fuzhou i Xiamen do Tajpej i Kaohsiung jest próbą przyspieszenia reintegracji obydwu państw. Tajpej oficjalnie mówi projektom „nie”. Nieoficjalnie na wyspie jest wielu zwolenników takiej współpracy.
"Musimy utrzymać przewagę powietrzną i morską, by wrogowie zrezygnowali z użycia siły, aby skalkulowali koszty ataku" - mówi w wywiadzie Andrew Yang, były minister obrony Tajwanu.
Reklama

Wywiad z Andrew Yangiem

Jak pan ocenia działania marynarki wojennej ChRL w rejonie Pacyfiku? Czy jej ruchy i potencjał stanowią zagrożenie dla Tajwanu?
Potencjał wojskowy Chińskiej Republiki Ludowej jest coraz większy, co oczywiście jest zagrożeniem dla Tajwanu. Chodzi przede wszystkim o budowę i rozmieszczenie myśliwców chengdu J-20, shenyang J-31, shenyang J-16, wielofunkcyjnego shenyang J-15 oraz zakup od Rosji su-35. Po drugie, Chiny rozmieszczają w Cieśninie Tajwańskiej taką liczbę rakietowych pocisków balistycznych i manewrujących, że mogą one zniszczyć siedziby rządowe, bazy wojskowe i infrastrukturę Tajwanu. Po trzecie, wzrasta liczba lotniskowców. Chińska Republika Ludowa pracuje nad lotniskowcem liaoning i samolotami mogącymi z niego startować. Rozmieszczenie transportowo-desantowych okrętów typu 071 i 081 pozwalających na atak z morza oraz helikopterów bojowych zmienia strategię ewentualnej walki między Tajwanem a Chińską Republiką Ludową.
Jak wygląda współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa między Tajwanem a USA, Japonią i Koreą Płd.?
Tajwan znajduje się w samym środku tego, co w chińskiej doktrynie militarnej jest określane mianem pierwszego kręgu wysp. Jest też ważnym punktem na trasie transportu lotniczego i morskiego. Odgrywamy ważną rolę w strategii równoważenia sił w Azji, którą zaproponowały USA. Jesteśmy ważnym partnerem strategicznym dla USA na zachodnim Pacyfiku.
Czy w związku z rozwojem układu sił na Pacyfiku planowane są zmiany w polityce obronnej Tajwanu?
Stosunki między Tajwanem a Chinami ociepliły się od momentu, kiedy w 2008 r. Ma Ying-jeou przejął władzę na Tajwanie. Prezydent Ma uważa, że kraje te powinny żyć w zgodzie. Mimo że stosunki pomiędzy oboma państwami nie są już tak napięte, tajwańska armia zapewnia bezpieczeństwo wyspy. Tajwan nie będzie konkurować z ChRL w dziedzinie sił zbrojnych. Chcemy utrzymać przewagę powietrzną i morską, aby wrogowie zrezygnowali z użycia siły, by skalkulowali koszty ataku.