Największy popyt na powierzchnie magazynowe w Europie Środkowo-Wschodniej odnotowano w I półr. br. w Polsce (prawie 880 tys. m2) i Czechach (470 m2), podała firma doradcza Cushman & Wakefield. 

"W I półroczu bieżącego roku wynajęto ponad 1,5 mln m2 powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych w Europie Środkowej. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku wynajęto 1,2 mln m2. Obecny poziom popytu świadczy o pozytywnych nastrojach na rynku" - głosi komunikat firmy. 

Na Polskę i Czechy przypadło 85% łącznego wolumenu najmu, przy czym wzrost zainteresowania nieruchomościami magazynowymi zaobserwowano zwłaszcza w Czechach, gdzie w I półr. br. wynajęto prawie dwukrotnie więcej powierzchni niż rok wcześniej. 

Największe transakcja najmu w tym okresie to wynajem u firmy Panattoni powierzchni w Strykowie (Castorama, 50 tys. m2) i w Opolu (Polaris, 34 tys. m2), podano w zestawieniu. 

"Rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej wszedł w okres długotrwałej stabilizacji, co cieszy zarówno najemców, jak i właścicieli hal magazynowych. Od dwóch lat czynsze utrzymują się na poziomie 3,5-3,7 euro/m2/miesiąc" - czytamy dalej.

W I poł. br. wybudowano ok. 260 tys. m2 nowej powierzchni w porównaniu z 370 tys. m2 rok wcześniej. 

"Rynek powierzchni magazynowych w Europie Środkowej będzie rozwijał się w tempie zbliżonym do obecnego przy dotychczasowych wskaźnikach pustostanów i czynszach. Stabilizacja tego rynku zachęci do ekspansji zarówno nowych najemców, jak i nowych deweloperów" - prognozuje Cushman & Wakefield.