Dziennik Gazeta Prawna

 • 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej

Na liście regionalnych gigantów co trzecie przedsiębiorstwo jest z Polski. Także pozycja lidera należy do firmy z naszego kraju – wynika z rankingu firmy Coface przygotowanego dla DGP. Czytaj więcej >>>

 • Interwencja w Syrii może ruszyć w każdej chwili. Koalicja jest gotowa na wojnę

Waszyngton, Londyn i Paryż dają do zrozumienia, że do wojny z Baszarem Asadem nie potrzebują zgody ONZ. Atak koalicjantów na Syrię może zacząć się już dzisiaj. Czytaj więcej >>>

 • Miliardy ulatują z giełd. U nas kapitał pęcznieje

Kapitał ucieka z rynków wschodzących. Tracą właściciele jednostek funduszy zagranicznych. Warszawski parkiet raczej odrabia straty. Czytaj więcej >>>

 • Żywność z Polski nie podoba się Rosji

Producenci żywności liczą straty z powodu ograniczonego eksportu za naszą wschodnią granicę. Firmy szukają nowych rynków zbytu. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

 • 50-latki tracą pracę

Przybywa osób bezrobotnych po 55. roku życia. Takim osobom trudniej jest utrzymać pracę, a po jej utracie znaleźć nową. Pracodawcy preferują młodszych pracowników, ponieważ ci starsi często pracują mniej wydajnie lub żądają zbyt wysokich pensji, szczególnie na stanowiskach kierowniczych. Osobom starszym nie pomógł państwowy program „Solidarność pokoleń 50+”, który funkcjonował w latach 2010-2011 i na który wydano prawie miliard złotych.

 • Łupki: holenderskie wsparcie dla Polski

Holandia może zezwolić na odwierty gazu łupkowego w swoim kraju. Rząd w Hadze zamówił specjalny raport, który wykazał, że szczelinowanie hydrauliczne nie niesie ze sobą ryzyka. Autorzy stwierdzili też, że do rozpoczęcia wydobycia nie potrzebne będą zmiany w prawie.

 • 70 mld zł na drogi i kolej do 2014 roku

Wczoraj do konsultacji trafił unijny program Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, z którego 17,4 mld euro będzie przeznaczone na transport. Z całej puli 24,16 mld euro 3,5 mld wydane ma być na ochronę środowiska, a 1,9 mld na energetykę.

 • Sejmowa walka o budżet

Według sondażu Homo Domini przeprowadzonego na zlecenie „Rz”, 46,6 proc. Polaków twierdzi, że minister finansów Jacek Rostowski powinien zostać odwołany ze stanowiska. 27,5 proc. uważa, że powinien na nim zostać, a prawie drugie tyle – 25,9 proc. – nie ma na ten temat zdania. Wyniki sondażu cieszą ekonomistę Krzysztofa Rybińskiego, który uważa, że działania Rostowskiego mają negatywny wpływ na gospodarkę.

Puls Biznesu

 • Rostowski odejdzie wiosną

Zdaniem polityków PO, z którymi rozmawiał Puls Biznesu, Jacek Rostowski zamierza pozostać w rządzie tylko do wiosny. Chce dokończyć nowelizację budżetu na 2013 rok i obniżyć progi ostrożnościowe, dopiąć budżet na przyszły rok, doprowadzić do końca zmiany w OFE i nałożyć na finanse publiczne nową regułę wydatkową. Potem odejdzie. Jak pisze gazeta, jeśli Rostowski rzeczywiście obniży progi ostrożnościowe długu publicznego, będzie to silna motywacja dla jego następcy do prowadzenia zdyscyplinowanej polityki fiskalnej.

 • Państwowa kasa ma kaca

Wpływy z akcyzy alkoholowej w pierwszym półroczu były o ćwierć miliarda złotych niższe niż przed rokiem. Spada sprzedaż i rośnie nielegalna produkcja - czytamy w Pulsie Biznesu. Ministra finansów zawiodły wszystkie trunki. Do budżetu państwa trafiło prawie 240 milionów złotych mniej niż rok wcześniej, w sumie 4 miliardy 840 milionów złotych. Niższe wpływy przyniosły i wyroby spirytusowe, i piwa, a nawet wino. Czytaj więcej >>>

 • Energetyczne akcje nie mają czym kusić

Koncerny energetyczne zakończyły ostatni kwartał dobrymi wynikami finansowymi, jednak analitycy odradzają inwestorom lokowanie kapitału w ich akcje. Ich przyszłość rysuje się bowiem w ciemnych kolorach, a jedynym atutem inwestycji w papiery firm z tej branży są wysokie dywidendy – pisze Puls Biznesu. Hojny podział zysku mogą zapewnić akcjonariuszom np. Tauron, CEZ czy PGE.

Gazeta Wyborcza

 • Będzie więcej płatnych dróg

Rząd wprowadzi e-myto na nowych drogach. Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie rozszerzenia do końca roku sieci dróg objętych systemem viaToll. Do końca roku na kolejnych 500 km autostrad i dróg ekspresowych zostanie wprowadzony system elektronicznych opłat za przejazd ciężarówkami i autobusami. Na koniec roku długość dróg objętych e-mytem ma wynosić, według planów rządu, 2690 km.

 • Mózg z probówki jak żywy

Austriackim naukowcom udało się wyhodować minimózg. Do jego stworzenia wykorzystali wszystkie komórki macierzyste pochodzące z „cofniętych w czasie” komórek skóry. Namówili je by rozwinęły się w neurony. Zlepek komórek nerwowych, który powstał, zadziwił samych naukowców. Komórki zorganizowały się w podobny sposób jak prawdziwy mózg. O eksperymencie napisali w dzisiejszym magazynie „Nature”.