Z drugiej strony zmniejszy się płynność rynku kapitałowego, a koszty wypłaty emerytur będą wyższe.

W raporcie Moody's Investors Service możemy przeczytać, że plany rządu Donalda Tuska, jeśli zostaną wprowadzone w życie, nie będą miały większego wpływu na zmianę wiarygodności kredytowej Polski. Analitycy zwracają uwagę, że rząd uzyska "przestrzeń fiskalną" bez naruszania reguł wysokości długu publicznego. Raport zwrócił też uwagę na możliwość zmniejszenia zaufania inwestorów na rynkach finansowych.

Rząd zdecydował, że środki obligacyjne OFE zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, natomiast akcyjne pozostaną w Funduszach. Obywatele będą mieli trzy miesiące na wybór - subkonto czy OFE. Brak wyboru w tym czasie oznacza przeniesienie ich do ZUS. Proces przenoszenia na subkonto ma się rozpocząć 10 lat przed emeryturą. Rząd wykluczył natomiast nacjonalizację Funduszy - nie przejmie akcji z ich portfela.

>>> Polecamy: Zmiany w OFE, czyli 7 najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących reformy

Według agencji, dzięki tym zmianom Polska odnotuje w tym roku nadwyżkę w sektorze rządowym i samorządowym (general government) w wysokości 3,0% PKB zamiast prognozowanych przez Moody's wcześniej 4,4% PKB deficytu.

Reklama

"Choć te zmiany zaszkodzą płynności krajowego rynku kapitałowego i zwiększą zobowiązania rządu związane z wypłatą emerytur, to jednak finanse publiczne odniosą z nich korzyść w krótkim terminie. Według metodologii UE (ESA 95), jednorazowy transfer z OFE do państwa zmniejszyłby zadłużenie sektora rządowego i samorządowego brutto o ok. 7,4% PKB do 49,9% PKB (wobec naszej wcześniejszej prognozy 57,3% PKB) w 2013 r., sprawiając jednocześnie, że sektor 'general government' odnotuje nadwyżkę w wysokości 3% PKB w tym roku (wobec naszej wcześniejszej prognozy mówiącej o deficycie w wysokości 4,4% PKB" - głosi komunikat agencji.