Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zdecydował, że utworzy towarzystwo funduszy inwestycyjnych, poinformował dyrektor departamentu inwestycji kapitałowych BGK Piotr Kuszewski.

"Za stworzeniem własnego funduszu przemawiają względy ekonomiczne i administracyjne. Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentów rejestracyjnych. Złożymy je w tym roku, aby TFI było gotowe do wejścia w pierwsze inwestycje od II kw. 2014 r." - powiedział Kuszewski, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Bank utworzy też spółkę, która będzie zarządzała Funduszem Mieszkań na Wynajem. W tym przypadku zgoda Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) nie jest potrzebna. Fundusz na początku działalności chce się skoncentrować na inwestycjach w sześciu największych aglomeracjach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście i Łodzi. Na zakup mieszkań fundusz chce w ciągu najbliższych czterech lat wydać do 5 mld zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Jego strategią jest wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego, realizowanych w szczególności z wykorzystaniem środków publicznych, pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych. BGK aktywnie uczestniczy w procesie konsolidacji finansów publicznych, a także w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej.