W Europie występuje dziś ponad 1800 obcych gatunków, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi, przyczyniają się do strat w rolnictwie i wyginięcia organizmów kluczowych dla ekosystemu. Komisja Europejska chce stworzyć listę 50 z nich, które zostaną objęte zakazem importu oraz kupna i sprzedaży na terenie Wspólnoty.

"Na tej liście znajdą się albo gatunki, które powodują szkody w kilku państwach członkowskich albo takie, które poważnie zagrażają jednemu z nich i dlatego konieczna jest nasza pomoc i solidarność"- powiedział Janez Potocznik, unijny komisarz ds. środowiska.

Nie chodzi jednak tylko o usuwanie niepożądanych gatunków, ale także o wykrywanie dróg, jakimi dostały się do Europy. "Zapobieganie jest lepsze od leczenia , dlatego chcemy zatrzymywać gatunki inwazyjne zanim przemieszczą do Unii i zaczną stwarzać problemy"- dodał Potocznik.

Według Komisji Europejskiej, większość gatunków stanowiących zagrożenie trafia do Wspólnoty przez przypadek, ale są i takie, które zostały tu celowo przywiezione przez turystów lub hodowców. Co roku powodują one straty w wysokości co najmniej 12 miliardów euro.

Reklama