Dziennik Gazeta Prawna

  • Wojna o OFE trwa. Przed rządem ostry konflikt z przeciwnikami zmian

W trzech punktach rząd czeka ostry konflikt z przeciwnikami proponowanych zmian w OFE oraz opozycją w Sejmie. Czytaj więcej >>>

  • Resort nauki pracuje nad stworzeniem ogólnopolskiego systemu antyplagiatowego
Reklama

Napisanie pracy dyplomowej metoda kopiuj-wklej może kosztować absolwenta studiów utratę tytułu zawodowego. Ponad 3 mln prac oddanych po 2005 roku może zostać sprawdzonych. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Zakupy nad Wisłą

Milionerka z Miami wraca do korzeni – pisze „Puls Biznesu”. Blanka Rosenstiel, filantropka i właścicielka fortuny alkoholowej w USA, pół wieku po emigracji wybrała się na zakupy nad Wisłą. Zaczęła od grupy IDMSA i Global Energy. Kolejnych celów inwestycyjnych szuka wśród firm zajmujących się finansami, energetyką odnawialną, nowymi technologiami i skupem ziemi rolnej. Fundusz Blanki Rosenstiel (Polish American Investment Found zarejestrowany w stanie Delaware) wszedł już do sześciu spółek na GPW i NewConnect. Do końca 2014 roku może zainwestować w Polsce 200 mln zł.

  • Wielcy mogą znów wybrać Polskę

Pojawiła się szansa na reinwestycje trzech dużych koncernów. Mondelez, 3M i Weyerhaeuser rozważają inwestycje. Dwie pierwsze chciałyby otwierać nowe zakłady produkcyjne, trzecia zastanawia się nad przesunięciem do Europy działalności B+R. PAIIZ obiecuje uchylić im nieba. Spółki żalą się jednak, że polski rząd o wiele więcej uwagi poświęca nowym firmom dopiero planującym inwestycje niż tym, które już są obecne w naszym kraju.

  • Polskie firmy idą w świat

Polskie firmy maszerują za granicę. Taki wniosek płynie z badania, które w 21 rozwiniętych państwach świata przeprowadził instytut badawczy uniwersytetu w Oxford i firma informatyczna SAP. Pisze o nim "Puls Biznesu". Czytaj więcej >>>

  • Dutton: Z piątą władzą jak z modną knajpą

Internet to wciąż nowość. Ludzie dopiero uczą się po nim spacerować, pomijać pewne informacje i koncentrować się na innych – uważa prof. William H. Dutton, dyrektor Oxford Internet Institute na Uniwersytecie Oxfordzkim. Według niego tempo innowacji nie spadnie i będzie nadal dramatyczne. Eksplozja popularności wokół mediów społecznościowych zapewne przeminie wokół poszczególnych produktów i usług, ale w ich miejsce wejdą nowe. I po raz kolejny będą zmieniać warunki gry.

Rzeczpospolita

  • Polski dramat demograficzny

W pierwszej połowie 2013 roku urodziło się o 20 tys. mniej Polaków, niż zmarło. Tak źle nie było od 1945 roku. Według najnowszych danych GUS, w całym roku liczba zgonów może przewyższyć liczbę urodzeń nawet o 40 tys. Eksperci obwiniają politykę państwa, ale też emigrację młodych.

  • Biura podróży już pożegnały kryzys

Branża turystyczna odnotowuje w tym roku spore zyski w stosunku do roku ubiegłego. W sezonie letnim liczba osób wyjeżdżających na wycieczki wzrosła o 11 proc. Wszystko wskazuje też na to, że sezon zimowy będzie jeszcze lepszy. Zyski touroperatorzy osiągnęli jednak między innymi dzięki wyższym cenom oraz stabilizacji złotego i cen paliw.

  • Bruksela przegrywa roaming

Komisja Europejska chciałaby, żeby operatorzy telefoniczni znieśli opłaty za roaming, który, jak stwierdziła komisarz ds. agendy cyfrowej Nelmie Kroes, jest wytworem sztucznym i nieuzasadnionym. Nie zdecyduje się jednak na przymus. W zamian za to KE ma stosować perswazję i zachęty rynkowe, np. przez oferowanie planów paneuropejskich czy możliwość świadczenia usług w dowolnym kraju.

Gazeta Wyborcza

  • Grecja wypływa spod wody

Zdaniem greckich związkowców kraj na wyjście z kryzysu będzie potrzebował aż 20 lat. Rząd ocenia, że stanie się to nie wcześniej niż w 2020 roku. Z Aten nareszcie zaczęły płynąc nieco bardziej optymistyczne informacje po opublikowaniu przez rząd danych finansowych za ostatnich osiem miesięcy. W tym roku po raz pierwszy od dekady Grecja odnotuje tzw. pierwotną nadwyżkę budżetową, do której jednak nie wlicza się kosztów związanych ze spłatą odsetek od długu oraz funduszu emerytalnego. Nadwyżka wyniosła blisko 3 mld euro, o ponad 400 mln euro więcej, niż początkowo zakładano.

  • Dla urzędników liczy się tylko cena

W 92 proc. postępowań o zamówienie publiczne w zeszłym roku jedynym kryterium była cena. Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska Tomkiel zwraca uwagę, że rywalizacji cenowej często nie są w stanie wygrać przedsiębiorcy, których usługi lub produkty sa korzystniejsze z innych względów, np. jakości.