Wskaźnik ocen wyniósł 11,5 pkt, co oznacza spadek o 0,1 pkt w skali miesiąca, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 4,4 pkt do 23,2 pkt w sierpniu.

"We wrześniu indeks Pengab wyniósł 19,8 pkt, wzrósł m/m o 2,2 pkt. W co drugiej placówce banku przewiduje się utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu wartości kredytów konsumpcyjnych. Wskaźnik wyprzedzający dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m stracił na dynamice. Dekoniunkturę na rynku depozytów terminowych rekompensuje ze znaczną nadwyżką wzrost wartości depozytów bieżących. Przewidywane jest dalsze pogłębienie tej dysproporcji. Nadal poprawia się percepcja przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przedsiębiorstw" - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska.

Według sześciomiesięcznej prognozy dla rynku bankowego, w perspektywie kolejnych dwóch kwartałów oczekuje się wzrostu liczby udzielanych kredytów inwestycyjnych i obrotowych udzielanych przedsiębiorcom. Optymistyczne prognozy formułowane są również w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla klientów indywidualnych. Z kolei na rynku depozytów długoterminowych zarówno dla przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych przewiduje się spadki.

TNS podał, że po sierpniowym zdecydowanym wzroście optymizmu w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej w perspektywie dwóch kwartałów, wrzesień przyniósł stabilizację w tym obszarze. Dalsza poprawa przewidywań dotyczy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw. Przewidywania dotyczące pozostałych obszarów kształtują się na sierpniowym poziomie.

Reklama

Z badania wynika, że we wrześniu zanotowano spadek wskaźnika prognoz i ocen na rynku kredytów gospodarstw domowych w stosunku do wyników z sierpnia. Wskaźnik prognoz wynosi obecnie 54 i jest niższy o 9 pkt proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Wskaźnik oceny osiągnął 32, co stanowi wynik niższy o 4 pkt proc. od sierpniowego. Pogorszenie się wyników dotyczy zarówno rynku kredytów konsumpcyjnych (spadek o 3 pkt proc.), mieszkaniowych, jak i samochodowych (spadek o 6 pkt proc.). Mimo tych zmian wartość wskaźnika rynku kredytowego gospodarstw domowych pozostaje na znacząco wyższym poziomie w porównaniu ze styczniem bieżącego roku (29 pkt proc. różnicy).

"Wskaźnik oceny sytuacji na rynku kredytów przedsiębiorstw wynosi 11 pkt, co stanowi wynik o 3 pkt proc. niższy niż w sierpniu. W stosunku do stycznia br. wartość wskaźnika jest o 15 pkt proc. wyższa, natomiast w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku - spadła o 4 pkt proc. Spadek można zauważyć także w odniesieniu do wskaźnika wyprzedzającego, który jest o 3 pkt proc. niższy w stosunku do sierpnia. Mniej korzystnie w porównaniu z miesiącem poprzednim oceniana była we wrześniu sytuacja na rynku kredytów inwestycyjnych (-2 pkt proc.) i obrotowych (-6 pkt proc.), pogorszyły się także wskaźniki wyprzedzające dla tych rynków" - podano także.

TNS Polska wskazuje także, że we wrześniu poprawie uległy wyniki wskaźnika prognoz i wskaźnika oczekiwań dla rynku depozytów gospodarstw domowych. Wartość wskaźnika wyprzedzającego we wrześniu wzrosła o 8 pkt proc., natomiast wskaźnik oceny bieżącej - o 3 pkt proc. Zmiana na rynku depozytowym gospodarstw domowych jest szczególnie wyraźna w przypadku wskaźnika prognoz – dla depozytów bieżących wynik wzrósł o 15 pkt proc., zaś dla depozytów terminowych - o 10 pkt proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim.

Wrzesień przyniósł wyraźną poprawę wskaźnika prognoz w odniesieniu do sytuacji na rynku depozytowym podmiotów gospodarczych - w porównaniu z sierpniem jego wynik wzrósł o 8 pkt proc. Dla depozytów bieżących wartość wskaźnika wyprzedzającego wzrosła o 18 pkt proc., a dla depozytów terminowych - o 9 pkt proc. Wskaźnik ocen w tym obszarze nie uległ większym zmianom - różnice w stosunku do sierpnia nie przekraczają 2 pkt proc.

We wrześniowym badaniu TNS Polska zapytał także bankowców o perspektyw trwałego wzrostu gospodarczego. 63% badanych skłonnych jest traktować sygnały o ożywianiu gospodarczym jako znak pojawienia się perspektyw trwałego wzrostu gospodarczego. Ponad co trzeci badany (36%) jest przeciwnego zdania.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 18 września. W telefonicznym badaniu wzięły udział 194 placówki bankowe z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.