Średni odczyt wskaźnika PMI za III kwartał (52,3) był najwyższy od II kwartału 2011 roku.

Konsensus rynkowy wynosił 52,2-52,5 pkt.

"Według najnowszych danych PMI®, opracowanych przez Markit na zlecenie HSBC, dalszy wyraźny wzrost liczby nowych zamówień we wrześniu ponownie wpłynął na wzrost wielkości produkcji w polskim sektorze przemysłowym" - głosi komunikat.

We wrześniu wskaźnik PMI zasygnalizował poprawę warunków gospodarczych w sektorze przemysłowym trzeci miesiąc z rzędu.

Reklama

>>> Czytaj też: Prognozy wzrostu PKB: Polska na wznoszącej

Liczba nowych zamówień wzrosła we wrześniu czwarty miesiąc z rzędu. Markit zauważa, że tempo tego wzrostu uległo osłabieniu do najwolniejszego od trzech miesięcy, nadal jednak pozostało mocne z perspektywy danych historycznych. Większa liczba nowych zamówień była wspierana wyraźnym wzrostem popytu, zarówno z rynku krajowego, jak i rynków eksportowych.

"Wrześniowe tempo wzrostu wielkości produkcji było drugim najszybszym od dwudziestu dziewięciu miesięcy, tylko nieznacznie słabszym od sierpniowego rekordu. Zaległości w sektorze spadają nieprzerwanie od czerwca 2011 roku. Tempo tego spadku pozostało jednak stosunkowo słabe i w zasadzie niezmienione w porównaniu do sierpnia" - czytamy dalej.

Utrzymany wzrost liczby nowych zamówień i wielkości produkcji doprowadził do szybszego wzrostu poziomu zatrudnienia w sektorze przemysłowym we wrześniu. Ponadto tempo tworzenia nowych miejsc pracy przyspieszyło i było najszybsze od maja 2007 roku, zaznaczają analitycy.

>>> Czytaj też: Ożywienie gospodarcze: kiedy Polacy odczują je we własnych kieszeniach?

"Odpowiedzią firm na poprawiający się popyt był wzrost aktywności zakupowej, który odnotowano trzeci miesiąc z rzędu. Mimo, że zapasy pozycji zakupionych ponownie spadły, tempo redukcji zapasów magazynowych było mniejsze i najsłabsze od lutego. Czasy dostaw wydłużyły się po raz pierwszy od sześciu miesięcy i to w największym stopniu od kwietnia 2012 roku" - napisał także Markit.

We wrześniu koszty produkcji wzrosły trzeci miesiąc z rzędu, jednak tempo inflacji pozostało słabe z perspektywy danych historycznych, podano także.