78 procent badanych przez CBOS uważa, że Polska na integracji skorzystała, a 58 procent - że obecność w Unii jest dobra dla kraju.

Najmniejszy euroentuzjazm wykazują Węgrzy i Czesi. Tylko dwie piąte obywateli tego kraju uważa, że zyski z integracji przewyższają koszty. Zaledwie co trzeci obywatel tych krajów ocenia przynależność do struktur unijnych jako coś dobrego.

>>> Czytaj też: Mario Monti: Unia Europejska ma dwóch ojców – Monneta i Wałęsę

Wspólny dla mieszkańców Europy Środkowej okazuje się być sceptycyzm wobec kolejnego etapu integracji europejskiej - wprowadzenia wspólnej waluty Zarówno Polacy, jak Czesi i Węgrzy w większości nie chcą zastąpienia swoich narodowych walut euro.

Reklama

Sprzeciwia się temu aż 3/4 Czechów, 70 procent Polaków i 61 procent Węgrów. 40 procent Słowaków, którzy euro już mają, negatywnie ocenia wprowadzenie tej waluty.
Badania przeprowadziły instytuty badawcze Polska, Słowacji, Czech i Węgier. W naszym kraju CBOS przeprowadził je między 6. a 12. czerwca oraz między 4 a 11 lipca na próbach liczących odpowiednio 1010 i 1005 dorosłych mieszkańców Polski.

>>> Czytaj też: Kryzys gospodarczy w Europie: polityka niszczenia sąsiada