Dziennik Gazeta Prawna

  • Koncesje wygasają, ale exodusu firm łupkowych z Polski nie będzie

Do końca przyszłego roku wygaśnie co druga koncesja na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego. Czytaj całość >>>

  • Niemal co dziesiąta rodzina robotnicza żyła poniżej granicy skrajnego ubóstwa w 2012 r.
Reklama

Kryzys dokłada biedy. Zwłaszcza w rodzinach robotniczych utrzymujących się z pensji. Czytaj całość >>>

  • PKO BP chce zarobić na aliansie z ubezpieczycielem

W połowie przyszłego roku bank zdecyduje, jak będzie rozwijać swoją działalność za granicą – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Czytaj całość >>>

  • Najpotężniejsza gospodarka UE boi się bańki mieszkaniowej

Zainteresowanie cudzoziemców kupnem mieszkań w RFN sprawiło, że ich ceny wzrosły od 2010 r. o jedną czwartą, podczas gdy normą byłby wzrost o około 3 proc. Bundesbank obawia się przegrzania rynku. Czytaj całość >>>

  • Jeśli chcesz być innowacyjny, w tym kraju musisz łamać prawo

Możesz wymyślić lek na raka, szczepionkę na HIV albo eliksir na długowieczność, a sukcesu i tak nie odniesiesz. – Chyba że znasz jakiegoś kolesia – sugeruje Jacek Rydzewski, właściciel Grupy Technicznej CODI. Czytaj całość >>>

Puls Biznesu

  • Azoty i Orlen radzą nad Anwilem

Polska chce chronić Azoty przed wrogim przejęciem ze strony rosyjskiego Acronu, który ma już ponad 15 proc. akcji polskiej spółki nawozowej na walnym zgromadzeniu, przyłączając do grupy nawozową część Anwilu – w tej chwili w rękach PKN Orlen, dowiedział się "Puls Biznesu" nieoficjalnie. Orlen dotychczas oczekiwał zapłaty gotówką, ale teraz jest skłonny zgodzić się na wniesienie części aktywów aportem.

  • PSL żąda podatku dla spółek komandytowych

Polskie Stronnictwo Ludowe wystąpiło wczoraj w Sejmie przeciwko nieobciążaniu spółek komandytowych 19-procentowym podatkiem CIT, uzasadniając to niedawaniem taryfy ulgowej sklepom wielkopowierzchniowym. Sprawa dotyczy 11 tys. firm.

  • Izodom będzie budował w Zambii

Jedna z 39 firm towarzyszących premierowi w wyjeździe do Zambii zdobyła kontrakt. Izodom Polska 2000 – producent materiałów budowlanych do domów energooszczędnych podpisał porozumienie z deweloperem i firmą architektoniczną. Wartość projektu to 500 tys. dolarów.

  • Winnice przesuwają się na północ

Globalne ocieplenie spowoduje, że zmieni się geografia światowej produkcji wina - pisze "Puls Biznesu". Gazeta zauważa, że pogoda, już kolejny rok z rzędu, psuje zbiory winogron w tradycyjnych mekkach winiarstwa. Na Sycylii winorośle spaliły upały, we francuskim Bordeaux - zdziesiątkowały gradobicia i zalały deszcze. Winobrania udały się natomiast w krajach północy i wschodu - między innymi w Wielkiej Brytanii, Chinach i Polsce. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

  • Koniec pracy po znajomości?

Ministerstwo pracy proponuje wprowadzenie obowiązku zgłaszania przez wszystkie instytucje publiczne informacji o wolnych miejscach pracy do pośredniaków. Ma to zwiększyć przejrzystość przy zatrudnianiu w takich instytucjach, a także poszerzyłoby ofertę urzędów pracy.

  • Dopłaty do mieszkań w ogniu krytyki

Z listu otwartego i opinii prawnej wynika, że będąca o kilka dni od podpisania ustawa o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania – Mieszkanie dla Młodych – faworyzuje osoby zamożne, które i tak stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dopłatę można bowiem dostać bez względu na wysokość dochodów. Według prawnika konstytucjonalisty dr. Waldemara Gontarskiego, program jest sprzeczny z konstytucją, ponieważ dyskryminuje ze względu na wiek, miejsce zamieszkania i status finansowy.

Gazeta Wyborcza

  • Wieczyste opóźnienie

Internetowe wypisy z ksiąg wieczystych, które miały być dostępne od 1 grudnia, będą opóźnione o siedem miesięcy. Posłowie tłumaczą, że przeszkodą jest opóźniający się wybór wykonawcy systemu internetowego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wyciąg z księgi uzyskany przez internet byłby nie tylko wygodniejszy, ale też nieco tańszy niż ten uzyskiwany w sądzie.