W uchwale przyjętej przez Radę Ministrów czytamy, że cel stowarzyszenia to stopniowe zbliżanie się obu stron w oparciu o wspólne wartości. Na podpisanie umowy muszą się zgodzić wszystkie państwa Unii Europejskiej.

Nie wiadomo jednak, czy sprawa będzie aktualna, bo dziś parlament Ukrainy odrzucił projekty ustaw na mocy, których Julia Tymoszenko miała by możliwość wyjazdu na leczenie zagranicą. Przyjęcie tych ustaw to był warunek stawiany przez polityków unijnych przed podpisaniem umowy.

Jutro parlament Ukrainy ma przyjąć związaną z integracją europejską ustawę o prokuraturze, a także podjąć kolejną próbę przyjęcia ustawy o leczeniu skazanych za granicą. Będzie to ostatnie posiedzenie Rady Najwyższej przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jeżeli uda się rozwiązać sprawę Julii Tymoszenko, Unia Europejska podpisze tam z Ukrainą umowę stowarzyszeniową. Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zaplanowany jest w przyszłym tygodniu.

Polskie MSZ nadal ma nadzieję, że Ukraina i Unia Europejska podpiszą umowę stowarzyszeniową na nadchodzącym Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. "Uważnie przyglądamy się sytuacji na Ukrainie i wciąż liczymy na kompromis" - oświadczenie tej treści przekazał Polskiemu Radiu rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski.

Reklama