Na rynku amerykańskim w sektorze 10-letnim pokonany został opór techniczny na 2,80 proc., a w przypadku rynku niemieckiego po silnym wzroście kwotowania póki co zatrzymały się poniżej ważnego poziomu 1,80 proc. Z punktu widzenia AT oznacza to perspektywę kontynuacji przeceny. Efektem wspomnianych zmian na rynkach bazowych był wzrost rentowności również w Polsce (o około 2-3 pb). Jego skala była jednak zdecydowanie niższa niż w przypadku papierów amerykańskich. Posiedzenie RPP zostało przyjęte neutralnie przez rynek (stopy pozostały bez zmian, a ton komentarza był neutralny dla perspektyw rynkowych).

Do inwestorów od samego rana docierały pozytywne informacje. Zaczęło się w Europie od wyraźnie wyższych od oczekiwań indeksów PMI dla usług w strefie euro i w Niemczech (z kolei w przypadku Hiszpanii poziomy były najwyższe od kilku lat). Później w Stanach Zjednoczonych opublikowany został raport ADP, z którego wynikało, że w sektorach prywatnych w zeszłym miesiącu stworzono 215 tys. miejsc pracy, czyli znacznie więcej niż oczekiwał rynek. To kolejna już lepsza od prognoz ważna publikacja przed kluczowym dla rynków odczytem piątkowym non-farm payrolls.

W czwartek Ministerstwo Finansów zorganizuje aukcję zamiany. Spodziewamy się, że rentowność PS0416 wyniesie 3,13 proc., a cena WZ0119 blisko 98,65 PLN. Oczekujemy, że wartość emisji wyniesie około 5 mld PLN. Zakładamy, że papiery PS0416 będą stanowiły ok. 60 proc. udziału w całej emisji. Naszym zdaniem wyceny oferowanych na aukcji obligacji PS0416 będą zachowywały się lepiej niż papierów o dłuższych terminach wykupu. Nie widzimy jednak, aby miały potencjał na wzrost wyceny w perspektywie najbliższych dwóch miesięcy. W przypadku serii WZ widać przynajmniej 10-20 groszowy potencjał do wzrostu cen.