Mówili oni o harmonogramach ograniczania QE. Lacker zwrócił uwagę na ciekawą rzecz, a mianowicie, że Fed będzie musiał trzymać się dość sztywnego planu zmniejszania skali skupu aktywów – brak przewidywalności pod tym względem może wywołać na rynku zamieszanie co do zamiarów Rezerwy również w kwestii polityki stóp procentowych.

W czasie sesji azjatyckiej kursy walut zachowywały się bardzo dziwnie, gdyż w środku nocy „zielony” nagle osłabł, pomimo braku wyraźnego katalizatora (czyżby jakąś rolę odegrały tu opcje barierowe na EUR/USD z ceną wykonania 1,3750?). Spodziewałbym się teraz, że o ile przed zaplanowanym na przyszłą środę posiedzeniem FOMC notowania EUR/USD mogą dojść do szczytów w obecnym cyklu, tj. powyżej 1,3800, to przebicie tego poziomu powinno być dla tej pary trudne – a przynajmniej do chwili, gdy rynek pozna zapowiedzi dotyczące ograniczania luzowania ilościowego. Więcej ambicji widać już na GBP/USD, gdzie poziom 1,6500 stanowi następny kamień milowy/opór.

W ostatnim czasie osłabieniu dolara amerykańskiego towarzyszy jeszcze większa deprecjacja jena japońskiego. USD/JPY odnotował w nocy nowy lokalny szczyt, chociaż wciąż jeszcze trochę mu brakuje do najwyższych poziomów z bieżącego roku. Natomiast EUR/JPY (a w jeszcze większym stopniu CHF/JPY) wystrzelił do nowych maksimów od czasu globalnego kryzysu finansowego, tj. powyżej 142,00.

Najnowsze dane opublikowane przez Chiny okazały się nieznacznie lepsze, ale rynek zupełnie nie wierzy w ich prawdziwość, więc AUD niemal nie zareagował.

Reklama

Co dalej?

Dla inwestujących w koronę norweską istotne są opublikowane dzisiaj informacje dotyczące CPI Norwegii, które mogą być kolejnym sygnałem dla EUR/NOK – notowania tej pary doszły niedawno aż do poziomu 8,45. Z mojego punktu widzenia zmiany kursów NOK są dość rozciągnięte (chociaż na EUR/NOK nie widać sygnałów technicznych zapowiadających koniec zwyżki). Pojawiają się jednak pewne oznaki kolejnego wsparcia dla korony, jeśli nie w relacji do euro, jak do tej pory, to przynajmniej w stosunku do korony szwedzkiej, gdzie niedawna wycieczka do nowych minimów poniżej 1,0600 została już odrzucona.

Wykres: EUR/SEK

EUR/SEK znów na moment zajrzał w okolice wsparcia na poziomie 8,80/85, ale od tego czasu zdążył się już gwałtownie odbić. Po publikacji danych na temat produkcji może nastąpić poważniejszy przełom poziomu 9,00 – będzie to kolejna próba po ataku podjętym w połowie listopada. Wówczas notowania EUR/SEK wróciłyby do dawnego pasma wahań między 9,00 a 9,50. Na przyszły tydzień zaplanowano posiedzenie Riskbank.

Inne ciekawe statystyki opublikowane rano w Europie obejmują najnowsze informacje o bilansie handlowym i produkcji w Wielkiej Brytanii. Najważniejsze jest tu przetwórstwo przemysłowe, dość zmienna seria danych, która w ostatnich latach często to wykraczała powyżej zera, to znów spadała na minus.

Deficyt handlowy Wielkiej Brytanii wyrażony jako odsetek PKB przybrał rozmiary wręcz alarmujące i jest najwyższy w grupie krajów rozwiniętych. Niestety rynek zbytnio się tym nie przejmuje, gdyż taka sytuacja wynika z lepszego wzrostu i większej konsumpcji w Zjednoczonym Królestwie.

Kalendarz danych ekonomicznych z Ameryki Północnej nie przewiduje ważniejszych publikacji. Tak też będzie aż do zaplanowanej na czwartek informacji o cotygodniowej liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Wielka Brytania – bilans cen domów wg RICS w listopadzie wyniósł 58 proc. wobec przewidywanych 60 proc. i 57 proc. odnotowanych w październiku.
• Australia – ankieta NAB dotycząca warunków prowadzenia działalności gospodarczej w listopadzie wykazała -3 pkt. w porównaniu z -4 pkt. odnotowanymi w październiku.
• Australia – ankieta NAB dotycząca zaufania przedsiębiorstw w listopadzie wykazała 5 pkt. w porównaniu z 6 pkt. w październiku.
• Japonia – wskaźnik zaufania konsumentów w listopadzie wyniósł 42,5 pkt. wobec przewidywanych 43,0 pkt. i 41,2 pkt. odnotowanych w październiku.
• Chiny – produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 10 proc. r./r. wobec przewidywanych 10,1 proc. i 10,3 proc. odnotowanych w październiku.
• Chiny – sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 13,7 proc. r./r. wobec przewidywanych 13,2 proc. i 13,3 proc. odnotowanych w październiku.
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Szwecja – produkcja przemysłowa/zamówienia w październiku (08:30)
• Norwegia – wskaźniki CPI i PPI w listopadzie (09:00)
• Wielka Brytania – produkcja przemysłowa i przetwórstwo przemysłowe (09:30)
• Wielka Brytania – bilans handlowy w październiku (09:30)
• Stany Zjednoczone – optymizm małych przedsiębiorstw w listopadzie wg NFIB (12:30)
• Wielka Brytania – szacunkowy PKB w listopadzie wg NIESR (15:00)
• Australia – indeks zaufania konsumentów według Westpac w grudniu (23:30)
• Japonia – zamówienia na maszyny w październiku (23:50)
• Japonia – krajowy wskaźnik CGPI w listopadzie (2350)