Według Erste Group wzrost gospodarczy Polski wyniesie w 2014 roku 2,9 proc. Cały region region Europy Środkowo-Wschodniej, będzie zdaniem banku rozwijał się dwa razy szybciej niż strefa euro.

Wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 2,9 proc. w 2014 r. i do 3,4 proc. w 2015 r. z 1,4 proc. oczekiwanych w 2013 r. (i wobec 1,9 proc. w 2012 r.), prognozują analitycy Erste Group. Według nich, do pierwszej podwyżki stóp procentowych może dojść najwcześniej w IV kw. 2014 r., choć niska inflacja może jeszcze bardziej opóźnić tę perspektywę.

W Polsce trwa drugi najdłuższy okres stabilizacji stóp na rekordowo niskich poziomach. Jak dotąd najdłuższy okres utrzymywania stóp procentowych bez zmian miał miejsce w trakcie kryzysu (w 2009 i 2010 roku), kiedy przez 19 kolejnych miesięcy Polska nie wprowadzała zmian do przyjętej polityki, zauważają analitycy austriackiego banku.

"Według wyjściowego scenariusza analitycy Erste Banku spodziewają się pierwszej podwyżki stóp w IV kw. 2014 roku. Stopy mogą pozostać na obecnym poziomie dłużej, jeżeli inflacja utrzyma się na niskim poziomie. Aby pobić rekord najdłużej utrzymywanej polityki, stopy musiałby pozostać na obecnym poziomie do marca 2015 roku, co jest możliwe, jeżeli w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z niską inflacją. Byłby to również najdłuższy okres z rekordowo niską stopą krótkoterminową (WIBOR 3M)" - czytamy w raporcie Erste.

Jeżeli interesują cię sytuacja polskiej gospodarki w 2014 roku, poznaj inne prognozy wzrostu PKB.

Reklama

Strefa euro w tyle za Europą Środkowo-Wschodnią

Analitycy Erste Group prognozują wzrost dynamiki PKB w grupie państw CEE7 do 2,2 proc. w 2014 roku z 0,9 proc. według prognoz na rok 2013.

"Dynamika PKB w regionie będzie dwukrotnie wyższa niż prognozowana dla strefy euro. Co ważniejsze, struktura czynników wpływających na wzrost będzie bardziej zrównoważona, co przyczyni się do stabilizacji jego dynamiki. Rok 2014 będzie pierwszym rokiem od nadejścia kryzysu, kiedy odnotowywać będziemy wzrost inwestycji w każdym państwie" - powiedział Juraj Kotian, szef CEE Macro/FI Research w Erste Group, cytowany w komunikacie banku.

Według Erste, poza Chorwacją i Serbią, wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej powinny być w stanie spełnić kryteria z Maastricht dotyczące ograniczenia dopuszczalnego deficytu fiskalnego do 3 proc. PKB.

"W ubiegłe lato Węgry i Rumunia wyszły z procedury nadmiernego deficytu, a Czechy i Słowacja mają zostać zwolnione z jej wdrażania w tym roku. Przed zwolnieniem Słowacja zapewne zostanie poproszona przez Komisję Europejską o przekazanie bardziej szczegółowych planów na dalszą konsolidację. Polsce pozostał jeszcze rok, ale w budżecie na 2014 rok powstanie nadwyżka ze względu na nadzwyczajne przychody wynikające z przejęcia portfela obligacji skarbowych z OFE" - powiedział Kotian.

>>> Czytaj też: Polska w 2023 r. będzie 20. największą gospodarką świata