Komisja Europejska oraz organizacja Culpepper przedstawiły swoje prognozy na 2014 r. Zostały one zebrane przez firmę doradztwa HR Sedlak & Sedlak i opublikowane przez portal wynagrodzenia.pl.

Na Starym Kontynencie

Wynagrodzenia nominalne w państwach członkowskich UE wzrosną w 2014 roku o 1,7 proc. – prognozuje Komisja Europejska, ale realny wzrost (po uwzględnieniu inflacji) wyniesie jedynie 0,3 proc. Nieco gorzej będzie w krajach strefy euro, gdzie pracownicy zarobią realnie tylko o 0,1 proc. więcej.

Jednak nie we wszystkich krajach członkowskich płace pójdą w górę w 2014 roku – w ujęciu nominalnym spadną w czterech krajach: na Cyprze (o 4,6 proc.), w Grecji (o 1,5 proc.), Portugalii (o 0,8 proc.) i Irlandii (o 0,6 proc.). Według prognoz Komisji wynagrodzenia utrzymają się na niezmienionym poziomie w Słowenii.

Reklama

W ujęciu realnym w tym roku płace wzrosną w 14 z 28 krajów członkowskich. Największe powody do zadowolenia będą mieli Estończycy – ich wynagrodzenia pójdą w górę o 4,2 proc. i Łotysze (+3,0 proc.). Wśród krajów o największym wzroście płac realnych znalazły się również Węgry (+1,9 proc.), chociaż w poprzednim roku siła nabywcza wynagrodzenia znacznie tam spadła. Węgrzy zawdzięczają dobrą prognozę rekordowo niskiej inflacji, która w III kwartale 2013 roku wyniosła 1,6 proc. Liderem spadku siły nabywczej wynagrodzeń będą Cypr (-5,9 proc.) oraz Portugalia (-1,7 proc.).

W Polsce wynagrodzenia w ujęciu realnym wzrosną w 2014 roku o 1,0 proc.. W zestawieniu z pozostałymi krajami należącymi do Unii Europejskiej nasz kraj uplasował się na 9. Miejscu ex aequo z Niemcami, Luksemburgiem i Czechami.

A tymczasem za Oceanem

Nominalnie Amerykanie zarobią w 2014 roku o 2,5 proc., a realnie ich wynagrodzenia podwyższą się o 1,2 proc.

Według organizacji Culpepper spośród amerykańskich pracowników największego wzrostu wynagrodzeń (o 3,2 proc.) mogą spodziewać się osoby pracujące w obsłudze nieruchomości oraz przy tworzeniu oprogramowania. Powody do zadowolenia będą mieli też zatrudnieni w sektorze IT (+3,17 proc.) oraz w branży odnawialnych i alternatywnych źródeł energii (+3,15 proc.). Najmniej płace wzrosną w edukacji (2,5 proc.), ochronie zdrowia (2,59 proc.) oraz transporcie i logistyce (2,61 proc.).

>>> Dysproporcje pomiędzy zarobkami w firmach z zagranicznym a tymi z wyłącznie polskim kapitałem nie są niczym nowym. Wynagrodzenie w firmach z kapitałem zagranicznym jest wyższe. Ale wymagania też

ikona lupy />
Media
ikona lupy />
Prognozy wzrostu wynagrodzeń nominalnych w latach 2013-2014 w USA w wybranych branżach (w proc.) / Media