Według informacji amerykańskiego dziennika NSA zainstalowała swoje oprogramowanie w 100 tys. komputerów na całym świece, co umożliwia Stanom Zjednoczonym monitorowanie tych urządzeń oraz przeprowadzanie cyberataków.

Jednak mimo że większość tego oprogramowania umieszczana jest w komputerach poprzez sieć, rządowa agencja używa też tajnej technologii, która umożliwia jej dostęp i zmianę danych w komputerach, które nie są podłączone do internetu.

Według doniesień NYT technologia ta jest używana co najmniej od 2008 roku i wykorzystuje ukryte częstotliwości radiowe. Największym wyzwaniem tej metody jest fakt, że w komputerze inwigilowanej osoby trzeba umieścić nadajnik – mogą to być małych rozmiarów podzespoły lub dyski USB. Sygnał w niektórych przypadkach jest odbierany przez stację przekaźnikową rozmiarów małej walizki umieszczonej nawet w odległości wielu kilometrów.

Program ten, funkcjonujący pod nazwą Quantum, skierowany jest przede wszystkim na inwigilację komputerów „wrogów”, czyli na przykład chińskiej armii.

Reklama

>>> Polecamy: Amerykańska klasa średnia umiera. To poważne zagrożenie dla geopolitycznej potęgi USA