Mercor uważa, że powrót do przychodów na poziomie ok. 400 mln zł (czyli tyle, ile przed sprzedażą segmentu oddzieleń przeciwpożarowych na rzecz Assa Abloy) w ciągu 3-4 lat jest celem ambitnym, ale realnym, poinformował agencję ISBnews prezes Krzysztof Krempeć.

Spodziewa się ożywienia w swojej branży w latach 2015-2016. W ciągu dwóch lat zainwestuje ponad 20 mln zł, a wprowadzanie nowych produktów ma być podstawą wyższych marż.

"To oczywiście bardzo ambitny cel, który sobie stawiamy, ale naszym zdaniem realny do zrealizowania. Zwiększenie mocy produkcyjnych, rozwój projektów R&D i wejście na rynki, na których mamy spółki z nowymi produktami Grupy i rozwój sprzedaży mają nam w tym pomóc" - powiedział ISBnews Krempeć.

Zaznaczył, że Mercor stawia na rozwój organiczny. "Nadal będziemy mocno inwestować w badania i rozwój nowych produktów. Część produktów, nad którymi pracowaliśmy, np. klapy oddymiające z PVC, czy nowy model wentylatora została już dopuszczona do sprzedaży. Nowe produkty są podstawą do uzyskiwania wyższych marż" - dodał prezes firmy.

Według jego słów, Mercor będzie dążyć do wejścia rynki, na których posiada spółki, ze wszystkimi produktami Grupy, dopasowując się do lokalnych uwarunkowań.

"Chcemy także rozbudowywać istniejące moce produkcyjne w zakładach w Polsce i w Rosji i zwiększać potencjał działów handlowych zarówno w Polsce, jak i w eksporcie. W ciągu dwóch lat chcielibyśmy przeznaczyć na inwestycje ponad 20 mln zł" - wskazał Krempeć.

Wcześniej wskazywał, że program inwestycyjny realizowany będzie w segmentach oddymianie, wentylacja pożarowa i ognioochronne zabezpieczenia konstrukcji budowlanych.

W jego ocenie, w 2014 roku nie widać dla branży wyraźnych oznak ożywienia.

"Naszym zdaniem, będzie to raczej rok zbliżony, pod względem liczby inwestycji, do roku 2013. Natomiast w latach 2015-2016 spodziewamy się wzrostu inwestycji, między innymi w segmencie budownictwa użyteczności publicznej, w którym jesteśmy mocno obecni. Liczymy na to w związku z planowanym nowym rozdaniem środków unijnych" - podsumował prezes Mercora.

Pod koniec ub. r. Mercor sfinalizował transakcję sprzedaży działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych podmiotom z Grupy Assa Abloy. Ostateczna cena wyniosła 199,5 mln zł.

Grupa Mercor celuje w ugruntowanie pozycji lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz umacnianie swojej pozycji jednego z głównych europejskich graczy na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.