Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem, przy bardziej niekorzystnych od formułowanych w grudniu prognozach w tym zakresie" - czytamy w komunikacie GUS.

Przedsiębiorcy planują dalsze ograniczanie zamówień towarów u dostawców. Skala zmniejszania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może być nieco mniej znacząca od zapowiadanej w grudniu. Wzrost bieżących cen towarów jest szybszy niż w grudniu, również wnajbliższych trzech miesiącach może on nieco przyspieszyć, podano również.

W podziale na branże tylko przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie oceniają koniunkturę nieznacznie pozytywnie (plus 1 – wzrost o 3 pkt proc.). Jednostki z pozostałych prezentowanych branż zgłaszają pesymistyczne oceny w tym zakresie: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 16 – spadek o 11 pkt proc.), żywność (minus 11 – bez zmian) oraz pojazdy samochodowe (minus 5 – wzrost o 3 pkt proc.).

Reklama

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w styczniu na poziomie plus 3 (minus 3 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 14 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 18 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, lepiej niż w grudniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Zarówno diagnozy jak i prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie nieco szybszym niż oczekiwano w grudniu" - napisał GUS.

Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców w handlu hurtowym dotyczą konkurencji na rynku (barierę tę sygnalizuje w styczniu br. 55 proc. przedsiębiorstw, 51 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) i kosztów zatrudnienia (49 proc. w styczniu br., 47 proc. przed rokiem).