Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach, podał bank centralny w komunikacie. O godz. 16.00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

Oznacza to, że podstawowa stopa referencyjna nadal wynosi (od 4 lipca 2013 r.) 2,50 proc..

Wszyscy analitycy ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się, że RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionych poziomach.

Przeważa wśród nich opinia, że do pierwszej podwyżki dojdzie zapewne we wrześniu lub IV kw. tego roku.

RPP od kilku miesięcy pisze w swoich komunikatach po posiedzeniu, że stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca I półrocza 2014 r. Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka podkreślał, że stwierdzenie to zostało zaakceptowane przez wszystkich członków RPP.

Reklama

- Decyzja ta nie była niespodzianką, gdyż od miesięcy członkowie Rady informują, że aktualny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany nie tylko w najbliższych miesiącach, ale wręcz w kwartałach. Podejście to wynika z faktu, że Rada obawia się dalszych redukcji w trosce o ryzyko zwiększonej inflacji oraz tworzenia się baniek spekulacyjnych. Teoretycznie niższe stopy procentowe wsparłyby gospodarkę, oferując przedsiębiorcom i konsumentom tańszy kredyt, natomiast wspomniane ryzyka przemawiają za niepodążaniem tą drogą. Zbyt dużo zbyt taniego kapitału na rynkach jest zdaniem wielu specjalistów powodem obecnego spowolnienia w światowej gospodarce - mówi Maciej Przygórzewski z serwisu internetowykantor.pl

>>> Sfinansowanie już połowy potrzeb pożyczkowych sprawia, że MF nie musi sprzedawać obligacji, gdy na rynku dzieje się źle. W lutym wystawi je za góra 9 mld zł. Czytaj więcej