"Z tego co wiemy, jedna z osób, uczestniczących w spotkaniu w zeszły wtorek w Warszawie, jest zakażona koronawirusem. W tej sytuacji decyzję o odwołaniu jutrzejszego posiedzenia zespołu trzeba przyjąć ze zrozumieniem" - powiedział PAP szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Solidarności Jarosław Grzesik.

Z nieoficjalnych informacji związkowców wynika, że zakażona wirusem SARS-CoV-2 może być osoba, reprezentująca na ubiegłotygodniowym spotkaniu w Warszawie stronę rządową. Ze Śląska w tamtym spotkaniu uczestniczyło 12 związkowców - prawdopodobnie zostaną niebawem przetestowani na obecność koronawirusa. Większość związkowców już wcześniej przechodziła takie testy, a jeden ze związkowych liderów przeszedł także COVID-19.

Ubiegłotygodniowe spotkanie zespołu, któremu przewodniczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odbyło się w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Uczestniczyli w nim - obok 12 związkowców - także m.in. minister klimatu Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Byli też eksperci i szefowie dwóch spółek węglowych.

Wtorkowe spotkanie w Katowicach miało odbyć się w szerszym gronie - do udziału w nim, oprócz ministrów Kurtyki i Naimskiego, zaproszono także szefów wiodących firm energetycznych: Polskiej Grupy Energetycznej, Tauronu, Energi, Enei oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz związkowców z sektora energetyki i węgla - nie tylko kamiennego, ale i brunatnego. Łącznie stronę społeczną miały reprezentować 22 osoby. Zaproszeni byli też - jak poprzednio - szefowie Polskiej Grupy Górniczej i spółki Tauron Wydobycie.

Reklama

Po poprzednim spotkaniu zespołu, które miało miejsce w miniony wtorek w Warszawie, związkowcy podkreślali, że jego zadaniem powinno być nie tylko wypracowanie programu dla sektora górniczego, ale stworzenie zasad jego transformacji w korelacji z transformacją polskiej energetyki - stąd planowany udział energetyków w kolejnych rozmowach. Nowego terminu spotkania na razie nie wyznaczono.

Jak informował przed tygodniem resort aktywów państwowych, podczas spotkania w miniony wtorek przedstawiono uwarunkowania dotyczące rynku energetycznego oraz wyzwania w zakresie polityki klimatycznej Unii Europejskiej. „Mam nadzieję, że jesteśmy krok bliżej do opracowania realnego planu działań, opartego na twardych przesłankach ekonomicznych. Powinny one zapewnić branży górnictwa węgla kamiennego stabilizację ekonomiczną i podstawy funkcjonowania w kolejnych latach” - mówił cytowany w komunikacie wicepremier Jacek Sasin.

Zespół do spraw transformacji górnictwa ma za zadanie wypracowanie szerokiego konsensusu społecznego dla koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. Taki plan, z uwzględnieniem uwarunkowań sektora energetycznego, ma być opracowany do końca września. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ wkr/ skr/