Akcjonariusze Immofinanz Group AG zatwierdzili planowane wydzielenie 51 proc. akcji spółki zależnej Buwog specjalizującej się w nieruchomościach mieszkalnych, poinformował prezes Immofinanz Eduard Zehetner. Debiut na GPW planowany jest na 29 kwietnia.

"Decyzja akcjonariuszy pozwoli na uproszczenie struktury grupy i na silniejszą koncentrację każdej z obu nowych spółek na realizacji swojej strategii, a co za tym idzie – na bardziej adekwatną wycenę Immofinanz i Buwog na rynku kapitałowym" - powiedział Zehetner, cytowany w komunikacie.

"Buwog ze swoim zintegrowanym i zrównoważonym modelem biznesowym, kapitałem i strukturą finansowania jest dobrze przygotowany do tego, by korzystać z możliwości biznesowych, jakie pojawiają się obecnie na obu rynkach, na których funkcjonuje, tj. w Niemczech i w Austrii. Niezależność i bezpośredni dostęp do rynku kapitałowego pozwoli firmie na lepsze wykorzystanie jej potencjału wzrostu" – dodał prezes Buwog Daniel Riedl, cytowany w komunikacie.

Immofinanz wyjaśnia, że spin-off, czyli wydzielenie, będzie obowiązywać od momentu wpisania w rejestrze przedsiębiorstw. Spółka przewiduje, że nastąpi to najwcześniej 25 kwietnia br. Wszystkie akcje Buwog AG zostaną dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na giełdzie we Frankfurcie, w Wiedniu i na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

>>> Czytaj też: Akcjonariusze Immofinanz zdecydują 14 marca o IPO spółki Buwog m.in. na GPW

"Oczekuje się, że pierwszym dniem notowania akcji będzie 28 kwietnia 2014 we Frankfurcie i Wiedniu i 29 kwietnia 2014 w Warszawie" – zaznaczono w komunikacie.

Spółka poinformowała też, że ze względów technicznych, obrót akcjami Immofinanz AG najprawdopodobniej zostanie zawieszony od 23 do 28 kwietnia 2014 na giełdzie w Warszawie. W Wiedniu akcje Immofinanz będzie można kupować lub sprzedać we wszystkich dniach sesyjnych.

"Przydział akcji Buwog spodziewany jest w dniu 25 kwietnia 2014 roku. Akcjonariusze Immofinanz AG otrzymają jedną akcję Buwog za każde 20 akcji Immofinanz. Cena akcji Buwog w pierwszym dniu notowań będzie uzależniona od popytu i podaży. Cena akcji Immofinanz zostanie również określona na podstawie sytuacji na giełdzie po wydzieleniu Buwog" – podano również.

Po wydzieleniu Immofinanz będzie nadal kontrolował 49% akcji w Buwog AG. W średnim terminie udział Immofinanz w spółce będzie się nadal obniżał. Immofinanz AG zakończy swój udział w zarządzaniu BUWOG wraz z wydzieleniem spółki. W tym celu zawarta zostanie umowa z Buwog AG, w której Immofinanz AG zobowiąże się do przestrzegania pewnych ograniczeń w wykonywaniu prawa głosu z akcji Buwog, podsumowano w komunikacie.

Grupa inwestycyjno-deweloperska Immofinanz AG jest spółką notowaną na głównym rynku warszawskiej giełdy od 7 maja 2013 r. oraz na giełdzie w Wiedniu od 1996 roku.