W ubiegły czwartek na wykresie tej pary pojawiła się imponująca jednodniowa świeca spadkowa, ale jak do tej pory ruch ten nie był kontynuowany. Aby niedźwiedzie rzeczywiście mogły odzyskać nadzieję, kurs musiałby szybko spaść poniżej strefy wsparcia w rejonie 1,3775-1,3840, zaznaczonej na poniższym wykresie. Pod tym względem decydujące znaczenie będzie miało to, jak rynek oceni kondycję dolara amerykańskiego po środowym posiedzeniu FOMC.

W rezultacie przed naradą tegoż Komitetu na rynku panuje niepewność i nerwowość. Moim zdaniem nie należy spodziewać się zbyt wiele po decyzji Fedu, gdyż Janet Yellen stwierdziła, że w kontekście gorszych danych napływających ostatnio z USA, pogoda odgrywa w jej opinii dużą rolę. W rezultacie, jeśli chodzi o zmianę skali skupu aktywów czy oczekiwania w tej kwestii, poprzeczka kształtuje się bardzo wysoko. Rezerwa raczej włoży większość wysiłku w dopracowywanie forward guidance i szukanie sposobów na wycofanie się z obietnicy zmiany polityki po osiągnięciu 6,5% stopy bezrobocia – znajdujemy się już bardzo blisko tego progu, a Fed jest bardzo daleki od rozważania podwyżek stóp procentowych. Ale jak pisałem niedawno, forward guidance szybko traci swą moc jako narzędzie, jeśli jeszcze nie straciło jej zupełnie.

W Chinach People’s Bank of China poszerzył pasmo wahań CNY do 2% po obu stronach od dziennego kursu centralnego, a CNY na nowo stracił na wartości, osiągając na fixingu najwyższą cenę od ok. 11 miesięcy. Biorąc pod uwagę niedawne wyliczenia co do poziomu, na jakim kurs USD/CNY naprawdę zacznie wywierać presję na tzw. struktury pochodne TRF, stosowane przez wiele podmiotów jako sposób wykorzystania strategii carry trade obejmującej USD/CNY, sytuacja zacznie być naprawdę niekomfortowa, jeśli notowania będą stale utrzymywać się powyżej 6,20.

Co dalej?

Reklama

Oprócz oczywistego wydarzenia związanego z ryzykiem, jakim jest posiedzenie FOMC w połowie tygodnia, czeka nas kilka innych ważnych chwil. Wciąż bardzo niepewna jest sytuacja po weekendowym referendum na Krymie w kontekście trwającej wojny słów oraz reakcji zarówno UE, jak i USA. (Jak to zasugerowało już kilku analityków, część niedawnego osłabienia notowań dolara amerykańskiego może w rzeczywistości wynikać z wyprzedawania przez Rosjan amerykańskich papierów skarbowych – takie posunięcie byłoby sensowne w świetle grożących im sankcji.)

Kluczowe poziomy techniczne w tym tygodniu:
EUR/USD: W górnej części przedziału wahań - 1,4000, w dolnej - 1,3800/1,3775, jeśli nie utrzyma się poziom 1,3840.
GBP/USD: 1,6570 i 1,6700.
USD/JPY: W dolnych rejonach 100,75/100,00, okolice 102,50 ku górze.
USD/CAD: W górnej części przedziału okolice 1,1125, w dolnej – 1,1050/00.
AUD/USD: 0,9100 i 0,9000.




Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne w tym tygodniu

Dzisiaj:

• UE ma ogłosić, jaką formę przyjmą sankcje wobec Rosji – niezwykle ważne.
• Wskaźnik Empire dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych – pierwszy z serii ważnych regionalnych sondaży sektora wytwórczego w USA.

Wtorek

• Protokół z posiedzenia RBA: bank jest zadowolony z polityki w jej obecnym kształcie – trudno znaleźć cokolwiek, co mogłoby zmienić ten układ, a Westpac zasugerował wręcz, że kolejnym posunięciem RBA będzie podwyżka stóp (pod koniec 2015 r.). Jest zdecydowanie za wcześnie, by tego oczekiwać, a przy niepewnej sytuacji Chin nie zdziwiłbym się, gdyby w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy stopy procentowe obniżono o 100 punktów bazowych.
• Decyzja tureckiego banku centralnego – nie przewiduje się żadnych zmian.
• Stany Zjednoczone – dynamika CPI: zwróćcie uwagę na odczyt wskaźnika bazowego, gdyż również Fed obserwuje go bardzo uważnie.
• Stany Zjednoczone – liczba rozpoczętych budów domów oraz wydanych pozwoleń na budowę: oba te wskaźniki były ostatnio słabe, a w przypadku rozpoczętych budów winą można obarczać pogodę – ale czy ma ona wpływ na liczbę wydawanych pozwoleń? Jestem mocno przekonany, że wskaźniki te w najlepszym razie odnotują teraz trend boczny.
• Wystąpienie szefa Bank of Canada Stephena Poloza – ponieważ losy USD/CAD są niepewne, należy zwrócić szczególną uwagę na to wydarzenie. Innymi istotnymi czynnikami są ceny ropy oraz apetyt na ryzyko – ropa WTI staniała w zeszłym tygodniu o 4 dolary na baryłce.



Środa

• Wielka Brytania – protokół z posiedzenia BoE: nie wydaje się, by rynek wyciągnął jakieś istotne wnioski z niedawnych zeznań przedstawicieli banku – czy protokół ten faktycznie wniesie coś nowego w sytuacji, gdy bank chce czekać ze zmianą stóp procentowych możliwie najdłużej?
• Wielka Brytania – poziom zatrudnienia: dane z tego kraju są coraz słabsze – czy taka sytuacja się utrzyma?

Decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych – spodziewajcie się kolejnej redukcji QE. Nowa Zelandia – PKB w IV kwartale — dla ciekawych widoku w lusterku wstecznym
• Szwajcaria – decyzja SNB w sprawie stóp procentowych – jest na 95% prawdopodobne, że nic się nie zmieni...
• Stany Zjednoczone – marcowy wskaźnik Rezerwy Federalnej z Filadelfii – kolejny sondaż amerykańskiego sektora wytwórczego, w lutym wyniki były bardzo niekorzystne.
• Kanada – sprzedaż detaliczna w lutym – to już niemalże starożytność, a znany wszystkim czynnik złej pogody zmniejsza szanse na to, że rynek jakoś mocniej zareaguje.


Najważniejsze dane ekonomiczne
• Nowa Zelandia – w I kwartale zaufanie konsumentów wg Westpac wyniosło 121,7 pkt. wobec 120,1 pkt. w IV kw.
• Nowa Zelandia – wskaźnik wyników w usługach w lutym wyniósł 53,1 pkt. wobec 57,8 pkt. odnotowanych w styczniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Wielka Brytania – wystąpienie Cunliffe’a z BoE (09:30)
• Strefa euro – dynamika CPI w lutym (10:00)
• Kanada – międzynarodowe transakcje na papierach wartościowych w styczniu (12:30)
• Stany Zjednoczone – wskaźnik Empire Manufacturing w marcu (12:30)
• Kanada – sprzedaż istniejących domów w lutym (13:00)
• Stany Zjednoczone – dane dotyczące napływu kapitału w styczniu (13:00)
• Stany Zjednoczone – produkcja przemysłowa i wykorzystanie mocy produkcyjnych w lutym (13:15)
• Stany Zjednoczone – indeks rynku nieruchomości wg NAHB w marcu (14:00)
• Strefa euro – wystąpienie Weidmanna z EBC (15:00)
• Australia – Protokół z marcowego posiedzenia RBA (00:30)
• Chiny – ceny nieruchomości w lutym (01:30)