- Władza, jeżeli nie może chronić ludzi, to niech chroni jelenie - mówią mieszkańcy gminy Mogilany, którzy dziś rozpoczną protest na zakopiance. Będą blokować przejazd na trasie między Krakowem a Zakopanem. Chcą zwrócić uwagę na brak bezpiecznych przejść przez drogę szybkiego ruchu.

- Wyjdziemy na pasy w miejscowości Gaj przebrani za jelenie - powiedział Sylwester Szefer ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany. - Gdyby w Mogilanach pojawiła się duża populacja jeleni, w końcu moglibyśmy liczyć na bezpieczne przejścia. Na podstawie ustawy o ochronie zwierząt, przy nowych drogach obowiązkowo buduje się bezkolizyjne przejścia, chodzi o kładki lub tunele. Władza, jeżeli nie może chronić ludzi, to niech chroni jelenie - wyjaśnia rozmówca IAR.

Protest zaplanowany został w czasie szczytu powrotów z długiego weekendu. Jak tłumaczą organizatorzy, nie chodzi o robienie na złość kierowcom. Mieszkańcy chcą zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa pieszych i poruszających się samochodami na Zakopiance.

- Od chwili budowy trasy w latach 70., podczas próby przejścia na druga stronę jezdni zginęło 40 mieszkańców Mogilan. Nie wliczaliśmy w tę tragiczną statystykę kierowców - dodaje Sylwester Szefer.

Mieszkańcy podkrakowskich Mogilan od kilku lat walczą o budowę kładki lub wiaduktu. Ostatnio otrzymali propozycję, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokryje połowę kwoty potrzebnej na budowę wiaduktu. Chodziło o 10 milionów złotych. Drugie tyle miała zapewnić gmina lub powiat. Samorządy nie mają jednak pieniędzy, więc budowa bezpiecznego przejścia nie rozpocznie się w najbliższym czasie.

Reklama

>>> Drogowa i kolejowa ofensywa rządu. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała podczas konferencji prasowej, że w tym roku zakończą się prace na 500 kilometrach zmodernizowanych tras kolejowych.