Dziennik Gazeta Prawna

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014: zobacz, dlaczego mundial nie opłaci się Brazylii

Ani tegoroczny mundial, ani olimpiada w 2016 roku nie opłacą się Brazylii. Wydarzenia te w większym stopniu przyczynią się do wzrostu inflacji niż gospodarki – twierdzą analitycy Euler Hermes. Doświadczenia poprzednich organizatorów potwierdzają, że na wielkich wydarzeniach sportowych trudno jest zarobić.
Czytaj więcej >>>

Jaki będzie nowy VAT? Rząd szykuje zmiany w podatkach

Jaki będzie VAT? Jedna stawka dla wszystkich towarów i usług albo obniżka podstawowego podatku do 21 proc. Ministerstwo Finansów analizuje trzy warianty zmian w VAT, by pogodzić budżet i konsumentów
Czytaj więcej >>>

Reklama

Farage: Wybory szefa Komisji są kpiną z demokracji. Dobrym kandydatem jestem ja sam

To kpina z demokracji! – tak o wyborze szefa Komisji Europejskiej mówi Nigel Farage, lider UKIP, zwycięzca brytyjskich eurowyborów, lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa
Czytaj więcej >>>

Wybór nowego szefa KE rozpala emocje. Dlaczego Cameron nie chce Jean-Claude Junckera?

Wybór nowego szefa Komisji Europejskiej stał się polem walki o przyszły kształt Unii Europejskiej oraz wpływy poszczególnych instytucji. Cameron nie akceptuje kandydatury byłego premiera Luksemburga.

Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

Medyczna gratka dla miliarderów

Rusza jedna z większych tegorocznych transakcji na rynku fuzji i przejęć w naszym regionie. Światowe tuzy ustawiają się w kolejce po Euromedic.

Rzadko się zdarza, by biznes z Europy Środkowo-Wschodniej rozwinął się w firmę paneuropejską, z sukcesem wchodząc na rynki w Europie Zachodniej. Udało się to sieci centrów radioterapii i diagnostyki obrazowej Euromedic. Siedziba spółki jest w Budapeszcie, jedna trzecia działalności pochodzi z rynku polskiego, a firma rozwinęła skrzydła w 14 krajach, osiągając przychody na poziomie 300 mln.
Czytaj więcej >>>

Atlantic idzie na Zachód

Producent bielizny chce wskoczyć do europejskiej czołówki. Z pomocą inwestorów. Warszawska spółka chce rosnać przede wszystkim na rynkach zagranicznych. Na celownik wzięła kraje Europy Wschodniej, np. Białoruś i Kazachstan oraz kraje unijne.
Czytaj więcej >>>

Mniej korupcji w polskich firmach

W skali globalnej na łapówkarstwo narzeka 40 proc. menedżerów, u nas — tylko 14 proc. Do ideału wciąż daleko. Badania EY wypadają optymistycznie, na tle innych państw. W Polsce korupcja nie jest już tak dużym problemem, to efekt 10-letniej walki, działań CBA i pozostałych służb, konsekwencji w ściganiu. Ale, prawie połowa polskich menedżerów byłaby skłonna dopuścić się praktyk korupcyjnych, gdyby przyniosłoby to korzyści firmom.
Czytaj więcej >>>

Pocztowy ma nową strategię

Od banku masowego do regionalnego. Za trzy lata bank chce obsługiwać 1,5 mln ROR i 2,5 mln klientów. Teraz bank chce być liderem bankowości regionalnej w Polsce, wg nowej strategii do 2017 roku.

Ekonomiczne mistrzostwa świata

Gdyby na mundialowe boiska wybiegły gospodarki, a nie piłkarze, Brazylia i Hiszpania dostałyby ostry łomot. Puchar uniosłaby… Korea Południowa.

Z analizy Pulsu Biznesu wynika, że zwycięzcą gospodarczego mundialu okazałaby się Korea Południowa. I w pełni na to miano zasługuje – to kraj bogaty — z relatywnie szybko rosnącym PKB, bardzo mało zadłużony i posiadający gigantyczny eksport. Czytaj więcej >>>

Fagor: pracownicy kontra Bosch

Niemiecki koncern AGD chce kupić wrocławską fabrykę, a załoga — ratować etaty. Bosch chce wejść do wrocławskiej strefy ekonomicznej, stworzyć 300 miejsc pracy. Nie jest jednak tak różowo, wiąże się to z wykupieniem fabryki Fagor.

Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

Koniec niskich podatków dla Apple'a i innych koncernów?

2 proc. - tylko tyle podatku płaci komputerowy gigant Apple z krociowych zysków. Unijny komisarz ds. konkurencji wszczyna dochodzenie. Rządy europejskich państw nie mogą tak działać, by pewne firmy płaciły niższe podatki, niż powinny - oznajmił wczoraj Joaquin Almunia, europejski komisarz ds. konkurencji.
I ogłosił, że wszczyna dochodzenie w sprawie trzech firm – Apple, Fiat, Starbucks. Czytaj więcej >>>

Psy wojny w służbie Kremla. Jak werbowano ochotników na ukraińską wojnę

Niezależna prasa moskiewska publikuje pierwsze relacje dowodzące, że to instytucje państwowe werbowały i wciąż werbują najemników prowadzących partyzancką wojnę na Ukrainie. W sobotę w podmoskiewskim Elektrogorsku odbył się pogrzeb 48-letniego Siergieja Żdanowicza. Cichy, ale uroczysty, zorganizowany przez miejscową komórkę Jednej Rosji, putinowską komórkę "partii władzy".

Żdanowicz 14 maja powiedział bliskim, że miejscowa komenda uzupełnień pilnie skierowała go do Rostowa nad Donem na "ćwiczenia". 26 maja do brata Żdanowicza zadzwonił ktoś z ukraińskiego Doniecka. Powiedział, że Siergiej właśnie został zabity w walkach o miejscowy port lotniczy, a jego ciało będzie dostarczone do rodzinnego miasta.
Czytaj więcej >>>

Napisz to jeszcze raz, sam

Czy ręczne pisanie to przeżytek? Tak może się wydawać w erze kodów PIN, elektronicznych podpisów i klawiatur. Jednak dla mózgu pisanie to gimnastyka, której nic nie zastąpi
A jednak, Amerykanie zastanawiają się, czy naukę odręcznego pisania - jako archaiczny przeżytek - wycofać ze szkolnych programów nauczania.

Dwa lata temu Stanowy Departament Edukacji stanu Indiana w USA dał szkołom wolną rękę w kwestii nauczania pisma odręcznego. Tymczasem badacze mózgu nie mają wątpliwości, pisanie odręczne jest bezcenną gimnastyką dla mózgu, gdzie najmniej chodzi o samo pisanie. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

Kredyt od bogatego wujka

Na aukcji w internecie nie tylko kupimy np. elektronikę, ale też zaciągniemy pożyczkę
Rejestrujesz się na platformie WWW i pytasz, kto da ci pieniądze na proponowanych warunkach.
Kto ma nadwyżki finansowe, może spróbować zarabiać na portalach pożyczek społecznościowych. Polega to na tym, że inwestor dysponujący pieniędzmi pożycza określone kwoty innym użytkownikom portalu.
Czytaj więcej >>>


W Polsce da się zarobić na sprzęcie sportowym

Dynamicznie rośnie rynek odzieży, butów i akcesoriów sportowych. Niezależnie od wielkich imprez wydajemy coraz więcej na amatorskie uprawianie różnych dyscyplin.

W Polsce o sporcie mówi się zazwyczaj w kontekście zwycięstw, a jeszcze częściej klęsk reprezentantów kraju. Rzadziej, że to rynek wart miliardy złotych, który systematycznie rośnie. Już same obroty sieci z asortymentem sportowym przekraczają 2 mld zł. Czytaj więcej >>>

Będziemy czytać przy świeczce

Polska jest dziś wielkim placem budowy w nowe moce. Ale wiele inwestycji ruszyło z opóźnieniem. Grożą nam więc wyłączenia prądu, już w 2015 r.

Trzy najdroższe i jednocześnie najważniejsze z punktu bezpieczeństwa energetycznego bloki energetyczne w Kozienicach, Opolu i Jaworznie pochłoną ponad 20 mld zł. Gdy zostaną uruchomione, dostarczą do systemu ponad 3,7 tys. MW. Problem w tym, że tylko inwestycja Enei w Kozienicach ruszyła zgodnie z planem. Dlatego wkrótce wszyscy możemy mieć problem z brakiem prądu. Czytaj więcej >>>