Z kolei na wypowiedzi szefa ECB, BOJ, a także jednego z przedstawicieli BOE, już w mniejszym stopniu. Słowa Mario Draghiego pojawiły się po godz. 20:30, kiedy to rynek był już płytki (handel wygasa o godz. 22:00). Szef Europejskiego Banku Centralnego nasilił spekulacje związane z posiedzeniem 4 września, dając do zrozumienia, że ECB jest przygotowany do podjęcia wszelkich dostępnych działań, jeżeli inflacja będzie dalej spadać – innymi słowy Bank wyraźnie obawia się utrwalenia negatywnych oczekiwań, co do kształtowania się cen w przyszłości. W sobotę głos zabrał szef Banku Japonii. Haruhiko Kuroda nieco zaskoczył twierdząc, że BOJ jest dopiero w połowie drogi do celu, jakim jest ustabilizowanie dynamiki cen wokół średnioterminowego poziomu 2 proc. To oznacza, że obecna luźna polityka zostanie utrzymana znacznie dłużej, a niewykluczone, że BOJ zdecyduje się zwiększyć skalę skupu aktywów, gdyby pojawiły się ryzyka w realizacji założeń. Na koniec warto przytoczyć słowa zastępcy szefa Banku Anglii, Bena Broadbenta, którego zdaniem BOE nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, zanim nie zobaczy wyraźniejszych sygnałów dotyczących wzrostu dynamiki płac. Co ciekawe tydzień temu Mark Carney twierdził dokładnie co innego – to pokazuje, że jednak polaryzacja stanowisk jest dość duża.

„Gołębie” informacje napłynęły też ze strony Banku Kanady – jego szef, Stephen Poloz wykluczył możliwość wcześniejszego podwyższenia stóp procentowych. Dzisiaj rano rynki żyją też dymisją premiera Francji – rosną obawy, że nowy rząd będzie skłonny bardziej luzować wydatki dla pobudzenia wzrostu gospodarczego, aniżeli dbać o poziom zadłużenia. Uwagę zwracają też dane z Niemiec – indeks Ifo za sierpień wyniósł 106,3 pkt. wobec oczekiwanych 107 pkt., a także słowa ekonomisty instytutu Ifo o możliwej redukcji prognozy wzrostu na 2014 r. z 2,0 proc. do 1,5 proc. Obawy zwiększają też deklaracje szefa rosyjskiej dyplomacji, którego zdaniem Rosja może wysyłać kolejne konwoje humanitarne na Ukrainę – to nie zbliża obu stron do porozumienia i stawia pod znakiem zapytania sens spotkania Putin-Poroszenko w najbliższych dniach w Mińsku.

Koszyk BOSSA USD wybił się wyraźnie powyżej poziomu 69,51 pkt., co pokazuje jak silny jest trend wzrostowy na rynku dolara. Kolejnym celem mogą być okolice 70,00-70,15 pkt. Wsparcie to w/w rejon 69,51 pkt. Z drugiej strony luka, jaka powstała na większości par walutowych powiązanych z USD może sugerować, że tzw. wyczerpanie ruchu i potencjalna korekta jest coraz bliżej. Dzisiaj mamy święto w Wielkiej Brytanii i wyłączenie inwestorów z Londynu może sprawiać, że będziemy mieć zwyczajny marazm do momentu, kiedy wejdą inwestorzy z Nowego Jorku (czyli po południu).

Na rynku EUR/USD reakcja na informacje z instytutu Ifo jakie napłynęły o godz. 10:00 była już ograniczona. To pokazuje, że rynek krótkoterminowo znalazł równowagę i mogą być podejmowane próby zamknięcia luki na dziennym wykresie (1,3239), chociaż trudno ocenić czy skuteczne. Ten tydzień będzie obfitował w ważne odczyty makro ze strefy euro – w czwartek poznamy indeksy koniunktury Komisji Europejskiej za sierpień, a także szacunki dotyczące niemieckiej inflacji za ten sam okres. Kluczowy będzie piątek z odczytem wstępnej inflacji HICP dla całej strefy euro – odczyt niższy, od szacowanych 0,3 proc. r/r może doprowadzić do sporego zamieszania… W efekcie w dłuższym horyzoncie spore jest ryzyko testowania okolic 1,3140, a dalej 1,3020.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.