Warzywa można od dziś przekazywać na cele społeczne w zamian na unijne rekompensaty. Zainteresowanie jest , ale jest tez wiele niewiadomych - mówi Beata Macios z Banku Żywności SOS w Regułach pod Warszawą. Przede wszystkim nie ma informacji o kwotach rekompensat, ani aktów wykonawczych. Można jednak zgłaszać się do programu, takie zgłoszenia przyjmuje Agencja Rynku Rolnego, informacji udzielają też Banki żywności - zapewnia Beata Macios.

Dotąd - na mocy wcześniejszego rozporządzenia - grupom producenckim zwracano 7 euro za 100 kilogramów produktów przekazanych na cele dobroczynne. Warszawski Bank Żywności SOS dostał od jednej z takich grup prawie 70 ton pomidorów. To bardzo potrzebny i oczekiwany dar - mówi Beata Macios. Od Banków Żywności odbiera produkty spożywcze ponad 170 organizacji, pomagających 45 tysiącom osób w regionie warszawskim. Są to jadłodajnie, świetlice i inne placówki pomocy potrzebującym.

Pomidory odebrało między innymi Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża prowadzące schronisko dla chorych oraz jadłodajnię. Bez pomocy Banku Żywności trudno sobie wyobrazić istnienie placówki - mówi Tadeusz Maciąg zajmujący się dostawami w hospicjum. Jak zaznacza - pod opieka hospicjum jest 40 mężczyzn chorych i wymagających stałej pomocy. Jest też stołówka dla bezdomnych, z której w okresie jesienno - zimowym korzysta około 500 osób dziennie. Toteż pomidory bardzo się przydadzą. Dostawa wystarczy na trzy do pięciu dni.- zaznacza zaopatrzeniowiec Hospicjum Świętego Krzyża.

Jak podkreśla Beata Macios z Warszawskiego Banku Żywności, wiele produktów będą mieli do zaoferowania rolnicy indywidualni, ale na razie tylko jeden producent jabłek wyraził zdecydowaną deklarację oddania ich w zamian za unijną rekompensatę - większość czeka na ostateczne ustalenia w kwestii wysokości środków, na jakie będą mogli liczyć.

Reklama

>>> Polecamy: Żywność objęta embargiem trafi do potrzebujących