Jego zdaniem, działania Putina mogą być wzorcem dla zwolenników wiarołomstwa, cynizmu, manipulacji, i kłamstw w polityce. Dlatego rozwiały się już iluzje, iż jego Rosję można zintegrować z Europa poprzez współpracę. To nie interesuje Putina.

Dowody na to są oczywiste. Ale Putin potrafi nawet zaprzeczać rzeczywistości wobec rodzin poległych w tym konflikcie rosyjskich żołnierzy grzebanych w tajemnicy- stwierdza komentator dziennika.

Dla powstrzymania Putina- jego zdaniem - konieczne jest nowa strategia międzynarodowej społeczności. Jednym z jej głównych celów winny być ograniczenie udziału Rosji w międzynarodowym systemie finansowym.

>>> Czytaj też: "Artykuł 5. Paktu jest niepodważalny". Biały Dom ostrzega Rosję przed niepokojeniem członków NATO »Co prowokuje Putina? Odrzucenie jego modelu władzy

UE i NATO w żaden sposób nie sprowokowały Rosji - podkreśla szwedzka gazeta. Przeciwnie, próbowały współpracować z Moskwą. To co sprowokowało Putina to było dążenie społeczeństwa ukraińskiego do związania się Europą i demokracją oraz odrzucenie autorytarnego i skorumpowanego modelu władzy.

Obecnie Putin testuje zdecydowanie i przywiązanie demokratycznego świata do głoszonych zasad. Dlatego ani UE ani USA nie mogą się cofnąć ze swoich pozycji. Winni się o tym przekonać tez i inni despoci - konkluduje "Dagens Nyheter".

>>> Czytaj też: "Financial Times": Siedem państw NATO planuje utworzenie sił szybkiego reagowania