Spółka chce wypłacać dywidendę rzędu 30-50 proc. rocznego zysku.

Dziś do końca dnia Polwax opublikuje cenę maksymalną akcji oferowanych.

Zapisy na akcje w transzy inwestorów indywidualnych rozpoczną się 15 września i potrwają do 18 września. W tym samym czasie odbywać się będzie proces budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, zaś zapisy na akcje dla tej grupy inwestorów będą przyjmowane od 19 do 24 września.

Debiut na GPW i pierwszy dzień notowań planowany jest na ok. 6 października.

W transzy instytucjonalnej spółka zaoferuje 80% akcji, zaś w indywidualnej 20% akcji sprzedawanych.

Akcjonariusze sprzedający akcje: Krokus Chem, Dominik Tomczyk, Iwar Przyklang, Vataro Holdings i Patrycja Stokłosa zaoferują do 3.819.865 akcji stanowiących do 38,2% kapitału zakładowego.

>>> Czytaj też: KNF zatwierdziła prospekt Polwax

W zależności od akcjonariusza lock-up na akcje spółki wynosi 1-1,5 roku. Pakiet 19,3% akcji pozostanie imienny i uprzywilejowany (2 głosy z akcji) i nie będzie wprowadzony do obrotu, zaś lock-up dla tych akcji wynosi 3 lata.

"Spółka ma bardzo dobra kondycję i nie potrzebuje środków zewnętrznych. Wejście na GPW daje pewien prestiż. W naszym przypadku jest to naturalna droga wyjścia naszego głównego akcjonariusza - Krokus PE z inwestycji. Z mojej strony zmniejszenie pakietu jest zamknięciem tego etapu w historii spółki. Moje akcje nie są dopuszczone do obrotu, mam lock-up na 36 miesięcy. To oznacza, że chcę rozwijać firmę, wierzę w jej potencjał" - powiedział prezes Polwaksu Doninik Tomczyk podczas konferencji prasowej.

Polwax prowadzi działalność od 1999 r. , zaś od 2004 do 2011 r. spółka funkcjonowała w ramach grupy Lotos jako spółka Lotos Parafiny. W styczniu 2012 r. nastąpił wykup menedżerski, w którym wzięli udział także inwestorzy pasywni oraz fundusz Krokus PE.

Polwax jest liderem na rynku produkcji i dystrybucji parafin rafinowanych i odwanianych oraz asortymentu wosków parafinowych w Polsce.

"Jesteśmy zdecydowanie największą firmą z branży w Polsce i należymy też do czołówki europejskich producentów. Mocno stawiamy na rozwój segmentu skierowanego do dużego przemysłu. Blisko 60% sprzedaży alokowane jest do 4 odbiorców. Nie widzimy jednak niebezpieczeństwa jeśli chodzi o koncentrację, ponieważ rośniemy razem z naszymi klientami" – powiedział prezes.

Wielkość produkcji Polwaksu to 50-60 tys. ton wyrobów parafinowych rocznie Spółka ma dwa zakłady produkcyjne: w Jaśle i Czechowiczach-Dziedzicach oraz odpowiednią infrastrukturę – m.in. bocznice kolejowe i park zbiorników.

"Postawiliśmy sobie bardzo ambitny cel, by w 2020 roku alokować w przemyśle blisko 50% naszej sprzedaży, obecnie mamy ok. 20%. Chcemy nieustannie zmieniać i poszerzać portfolio produktowe, bardzo mocno stawiamy na rozwój działalności R&D. Na dziś przewidujemy wzrost organiczny - aby jak najwięcej lokować w Europie Zachodniej. Szukamy też rynków zbytu naszych surowców w krajach Dalekiego Wschodu i w Afryce" - podkreślił.

Przychody Polwaksu wyniosły 95,6 mln zł w I półr. 2014 r, zysk operacyjny sięgnął 10,8mln zł, a zysk netto 8,4 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio: 85,8 mln zł, 7,99 mln zł oraz 5,9 mln zł.

"Zarząd spółki stawia na poprawę rentowności i zysku netto poprzez wzrost portfolio. Nasza działalność obarczona jest sezonowością, gros wyniku spółka wypracowuje w II połowie roku. Poprzez analogię do 2013 roku i poprzednich lat można spodziewać się, że druga połowa tego roku będzie lepsza" - powiedział wiceprezes dyrektor finansowy Piotr Kosiński podczas konferencji.

Wiceprezes poinformował, że Polwax od 2008 roku wypłaca dywidendę.

"Zarząd przyjął uchwałę, że chce się dzielić z akcjonariuszami w widełkach 30-50% zysku rocznie. Rozważamy możliwość zwiększenia tego zakresu. Mamy bardzo dobrą płynność i nie widzimy sensu zatrzymywania zysku w spółce" - podkreślił.

W 2013 roku zysk netto spółki wyniósł 19,9 mln zł wobec 19,4 mln zł rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio: 241 mln zł i 260 mln zł.

Spółka nie opublikowała prognoz wyników finansowych na ten rok i kolejne lata.

Polwax podał, że największym segmentem rynku parafinowego w Polsce jest segment świecowo- zniczowy (ok. 40%), a krajowe zużycie wynosi ok. 80-100 tys. ton rocznie. Ok. 40% europejskiej produkcji świec pochodzi z Polski. Producenci świec stanowią główną grupę odbiorców Polwaksu. Produkty dostarczane są do ponad 600 klientów w Polsce i ponad 50 zagranicą.