EuroRating wyjaśnia, iż do obniżenia ratingu spółki w największym stopniu przyczyniła się coraz trudniejsza sytuacja w branży górnictwa węgla energetycznego na świecie, ze względu na utrzymywanie się cen tego surowca na bardzo niskich poziomach. Wpływa to na stopniowe pogarszanie się – dotychczas wysokiej – rentowności działalności Bogdanki.

W tym kontekście EuroRating pozytywnie ocenia rosnący poziom wydobycia węgla przez lubelską kopalnię, który powinien przyczynić się do dalszego wzrostu przychodów ze sprzedaży. Jednakże agencja spodziewa się, że w przypadku utrzymywania się w kolejnych kwartałach bardzo niskich cen węgla na światowych rynkach, rentowność spółki może ulegać dalszemu obniżaniu.

Agencja zwraca także uwagę na postępujący wzrost wartości zobowiązań Bogdanki, który przyczynił się do zwiększenia ich udziału w sumie pasywów. Jakkolwiek EuroRating ocenia bieżącą strukturę finansowania spółki jako nadal stosunkowo bezpieczną, to do czynników negatywnych zaliczane jest okresowe pogorszenie struktury czasowej zadłużenia, jakie miało miejsce w ciągu ostatnich kwartałów. Analitycy agencji oczekują przy tym, że zrealizowane przez spółkę w ostatnim czasie refinansowanie zapadającego zadłużenia bankowego przyczyni się do ponownej poprawy sytuacji w obszarze płynności w kolejnych kwartałach.

Do czynników ryzyka, które mogą negatywnie rzutować na długoterminowe perspektywy rozwoju Bogdanki EuroRating zalicza również odrzucenie przez Ministerstwo Środowiska wniosku koncesyjnego spółki na wydobycie węgla w kluczowym dla spółki obszarze K-6-7, a także niepewność związaną z planami restrukturyzacji państwowych kopalń węgla kamiennego. Istotnym zagrożeniem dla lubelskiej spółki mogłaby być zdaniem agencji realizacja scenariusza włączenia śląskich kopalń w struktury firm energetycznych. LW Bogdanka SA mogłaby wówczas utracić część spośród najistotniejszych odbiorców wydobywanego przez siebie węgla.

Reklama

Stabilna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating rating nadany spółce LW Bogdanka SA w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy najprawdopodobniej nie powinien ulec zmianie, podkreślono w komunikacie.

Negatywnie na bieżący poziom oceny ratingowej LW Bogdanka mogłoby, w ocenie firmy ratingowej, wpływać utrzymywanie się obecnych niskich cen węgla energetycznego (lub tym bardziej ich dalszy spadek) na światowych rynkach. Skutkowałoby to bowiem obniżeniem rentowności sprzedaży i mogłoby wpłynąć negatywnie na wartość generowanych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej.

Eurorating wskazuje, że niekorzystnie na ocenę ryzyka kredytowego spółki wpływałoby także ewentualne dalsze istotne zwiększenie zadłużenia i przekroczenie zakładanej w długoterminowej strategii Bogdanki wartości wskaźnika łącznego długu do EBITDA na poziomie 1,5 , a także utrzymywanie się w kolejnych kwartałach wskaźników płynności na niskich poziomach.

Wpływ na ocenę ratingową Bogdanki będzie miała także kwestia dostosowania w najbliższych latach wysokości wypłat dywidend dla akcjonariuszy do wartości generowanych przez spółkę wolnych przepływów pieniężnych.

Pozytywny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej LW Bogdanka SA w dłuższej perspektywie mogłoby mieć natomiast wyraźne odwrócenie dotychczasowych negatywnych tendencji cenowych na rynku węgla energetycznego oraz związany z tym wzrost wypracowywanych przez spółkę wyników finansowych. Korzystnie na ocenę ryzyka kredytowego mogłoby oddziaływać także zmniejszenie poziomu zadłużenia oraz trwała poprawa sytuacji płynnościowej spółki.

EuroRating prowadzi ratingową ocenę ryzyka kredytowego polskich spółek wchodzących w skład indeksu giełdowego WIG20 od 2007 roku. LW Bogdanka SA podlega ocenie agencji od marca 2011 roku. Ratingi nadawane spółkom wchodzącym w skład indeksu WIG20 są ratingami niezamówionymi, nadawanymi z własnej inicjatywy agencji, a proces analityczny oparty jest na informacjach publicznie dostępnych.

Agencja EuroRating jest formalnie zarejestrowana przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority – ESMA) jako agencja ratingowa uprawniona do wystawiania ratingów kredytowych na terenie całej Unii Europejskiej (zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 1060/2009 w sprawie agencji ratingowych) i podlega bezpośredniemu nadzorowi ESMA.