Pracownicy przepracowali więcej godzin. Ale co ważne, po raz pierwszy od trzech lat drgnęła liczba umów o pracę na cały etat, a także grupa pracującej młodzieży. W większości państw członkowskich bezrobocie w tej najmłodszej grupie znacznie się zmniejszyło, ale w Grecji czy Hiszpanii wciąż jest bardzo wysokie. To dobre wiadomości, mimo, że wiele nowych miejsc pracy to umowy na część etatu lub praca tymczasowa.

Takie dane płyną z najnowszego przeglądu kwartalnego Komisji Europejskiej, dotyczącego zatrudnienia i sytuacji społecznej. Analiza uwzględniła różnice nierówności dochodów w państwach członkowskich i wskazówki, że inwestowanie w umiejętności przez całe życie zwiększa szanse na zatrudnienie.

- Z ostatnich tendencji wynika, że ożywienie gospodarcze pozostaje niepewne, a poprawa jest nadal nieznaczna – stwierdził komisarz ds. zatrudnienia László Andor. - Daje się odnotować pewien wzrost, trzeba jednak zapewnić jego trwałość. Musimy nadal mieć się na baczności i dokładać starań, aby podtrzymać ożywienie makroekonomiczne i ożywienie zatrudnienia w UE.

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,5 proc. w sierpniu wobec 11,5 proc. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 12,0 proc. w sierpniu 2013 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat w komunikacie. Zatrudnienie wzrosło od połowy 2013 r. w większości sektorów.

Reklama

>>> Czytaj też: Silna waluta to silne państwo. Chiny miażdżą Rosję w wyścigu mocarstw

Ciągła nauka zwiększa szanse na pracę

Ogromna rzesza osób nie ma pracy od ponad roku. Ta grupa liczy już blisko 13 mln osób i ciągle rośnie. Jedna trzecia z nich nie pracuje dłużej, od ponad dwóch lat.

Niemal połowa zatrudnionych ma umowę na czas określony, a prawie jedna czwarta pracuje na część etatu. Ostatnio Unia wdrożyła gwarancje dla młodzieży, państwa członkowskie niedługo będą musiały pomagać swoim młodym mieszkańcom w szukaniu pracy, szkolenia, zdobycia doświadczenia lub nauki umożliwiającej znalezienie pracy w przyszłości. W środę przywódcy UE spotkają się w Mediolanie by rozmawiać o zatrudnieniu, autorzy analizy mają nadzieję, że dzięki temu szczytowi wprowadzanie zmian, niewygodnych dla członków UE, nabierze więcej dynamiki.

Są cechy ważne nie tylko dla poszczególnych ścieżek kariery, ale i dla gospodarki w całości – chodzi o odpowiednie umiejętności, które, dobrze wybrane, sprzyjają wyższej produktywności, konkurencyjności międzynarodowej i wzrostu gospodarczemu. Z badania OECD i Komisji Europejskiej płynie potwierdzenie intuicyjnej wiedzy, że liczy się nie tylko formalne wykształcenie. Umiejętności zdobyte w trakcie pracy i generalnie, uczenie się przez całe życie, pozwala na zdobycie lepiej płatnych stanowisk.

Pod względem poziomu umiejętności Unia Europejska nadal jednak pozostaje w tyle za Japonią, Kanadą, Koreą i USA.

Pomiar postępu społecznego

Jak informuje Komisja, nawet w latach ekspansji gospodarczej wzrost gospodarczy nie przynosił każdemu gospodarstwu domowemu takich samych korzyści, nie przyczynił się również do zniesienia nierówności w dochodach we wszystkich państwach członkowskich. Na skutek kryzysu gospodarczego PKB na osobę oraz dochody brutto do dyspozycji gospodarstw domowych zmniejszyły się w całej UE i w wielu krajach nie osiągnęły jeszcze swoich wartości sprzed kryzysu.

>>> Czytaj więcej o bezrobociu w sierpniu w Unii Europejskiej