Nowe przepisy przewidują między innymi zastąpienie przedstawiciela wojewody przedstawicielem ministra finansów w radach nadzorczych spółek zarządzających strefami.

Jak napisano w uzasadnieniu, przemawia za tym forma pomocy publicznej udzielanej w strefach, chodzi o zwolnienia podatkowe, oraz położenie stref na terenie kilku województw i to, że wojewoda nie odpowiada za rozwój regionalny. Nowelizacja uwzględnia też rozszerzenie katalogu głównych zadań zarządzających specjalnych stref ekonomicznych o prowadzenie współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi i wyższymi w celu dostosowania ich oferty edukacyjnej i programów do potrzeb pracodawców.

Rada Ministrów wydała też nowelizację rozporządzenia w sprawie kryteriów, których spełnienie umożliwia objęcie niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną.
Zmienione przepisy łagodzą kryteria obejmowania gruntów prywatnych specjalną strefą ekonomiczną. Chodzi o obniżenie minimalnych progów dotyczących wielkości nakładów inwestycyjnych oraz liczby tworzonych nowych miejsc pracy.


Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 listopada 2014 r. do 31 grudnia 2016 r. złagodzone wymagania będą uzależnione od poziomu stopy bezrobocia.

Reklama

Obecne obowiązujące kryteria stopy bezrobocia stanowią barierę w uzyskaniu wsparcia na inwestycje o mniejszej skali, które są podejmowane z reguły przez małe i średnie firmy.

>>> Polecamy: Specjalne Strefy Ekonomiczne dają państwu mało. Jaka jest ich rola?