Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2155 PLN za euro, 3,3450 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4959 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,606% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym było bez wątpienia zakończenie posiedzenia FED na którym, zgodnie z oczekiwaniami, zakończony został program QE, a treść komunikatu, mówiąca o utrzymaniu niskich stóp przez „znaczny czas”, nie uległa zmianie. Nakreślenie pozytywnych prognoz dla amerykańskiej gospodarki powoduje jednak, iż rynek zakłada pierwsze podwyżki stóp procentowych w USA już w czerwcu 2015r. W konsekwencji ww. stanowisko FED spowodowało wzrost wyceny dolara do ponad 3-tygodniowych maksimów skutecznie wpływająca na sytuację na większości zestawień walutowych. Reakcję obserwowaliśmy również na rynku złotego, gdzie o godz. 19:00 kurs USD/PLN wystrzelił na tygodniowe maksima i podchodząc pod znaczący opór w rejonie 3,3525 PLN. Uważny obserwator zauważy jednak, iż był to ruch w zdecydowanej mierze proporcjonalny do zachowania eurodolara i ciężko tutaj mówić o słabości polskiej waluty, gdyż EUR/PLN czy CHF/PLN pozostawały stabilne.

Analogiczne impulsy umacniające dolara wobec lokalnych walut widoczne były na większość par związanych z emerging markets. Polska waluta pozostaje stabilna, jednak prawdopodobna kontynuacja trendu spadkowego na EUR/USD może znów przynieść wzrost presji podażowej na PLN, tym bardziej, iż w kraju w dalszym ciągu wyczekujemy listopadowej obniżki stóp przez RPP, a ostatnie dane fundamentalne, w większości, były gorsze od oczekiwań. W konsekwencji należy uważnie obserwować zachowanie kursu w okolicach 3,3525 USD/PLN, gdzie przekroczenie tej bariery będzie sygnałem próby rozegrania słabszego złotego.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji z rynku krajowego. Na szerokim rynku poznamy dane dot. PKB z USA oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych zza oceanu. Podstawowym wydarzeniem będzie jednak dyskontowane przez europejskich inwestorów wczorajszych decyzji, które zapadały na posiedzeniu FED.

Reklama

Z rynkowego punktu widzenia, powtórzę, iż kluczową barierą jest obecnie 3,3525 PLN za dolara amerykańskiego, której przekroczenie byłoby sygnałem zmiany tendencji na parze USD/PLN i w konsekwencji wywarłoby również presję na pozostałe cross’y związane z PLN. Zarówno EUR/PLN jak i CHF/PLN konsolidują z lekkim wskazaniem na próby umocnienia PLN, stąd jeżeli scenariusz obrony 3,3525 na USD/PLN zakończy się pomyślnie możemy być świadkami próby zejścia niżej na parach.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.