Dzisiaj w centrum uwagi dane inflacyjne za październik. Wynik poniżej oczekiwanego -0,4% r/r osłabi złotego.

Ostatnie dni na rynku walutowym wolne od ważnych danych i wydarzeń makroekonomiczne przebiegają w relatywnie spokojnej atmosferze. Podejmowaniu dodatkowego ryzyka nie sprzyjał też przedłużony miniony weekend. W rezultacie środa na rynku głównej pary walutowej okazała się kolejnym dniem pozostającym bez wpływu na ogólny jej obraz. Po nieudanym porannym ataku na wtorkowe maksimum na 1,25 kolejne godziny sesji europejskiej przeniosły odreagowanie, jednak bez próby testu minimum tygodnia na 1,239. Wsparciem dla wspólnej waluty okazały się dane produkcyjne ze strefy euro. O ile w relacji miesięcznej mieliśmy lekkie rozczarowanie (wzrost dynamiki o 0,6% wobec oczekiwanego 0,7%), to już w skali roku dane zaskoczyły mocno pozytywnie (wzrost o 0,6% wobec oczekiwanego spadku o 0,3 % i rewizji w górę o 1,4 p.p. danych sprzed miesiąca).

Złoty tracił wczoraj na wartości, co szczególnie widać było podczas handlu w Europie. Kurs EURPLN powrócił w okolice 4,225 po tym jak dzień wcześniej (kiedy nie pracowały polskie instytucje finansowe) testował wsparcie na 4,209. Od początku października waluta nasza konsoliduje się pomiędzy 4,20-4,24 przy czym znacznie więcej wskazać można prób ataku na wyższe poziomy niż na niższe. To wyraźnie pokazuje, że silniejszej aprecjacji naszej waluty trudno jest oczekiwać w najbliższych tygodniach. Bieżący tydzień może zatem nadal nie sprzyjać złotemu. Poza słabymi danych płynącymi z Chin (pogarszającymi nastroje na wszystkich EM) w najbliższych dniach poznamy również dane inflacyjne z polski (w środę) oraz PKB za trzeci kwartał (w piątek). Jak już zaznaczaliśmy w naszych wcześniejszych raportach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że złoty będzie miał problem ze znalezieniem wsparcia w publikowanych danych.

Rynek spodziewa się spadku indeksu CPI do -0,4% r/r wobec -0,3% we wrześniu jak podają ekonomiści Banku głównie za sprawą spadku cen paliw i obniżenia dynamiki cen żywności wyraźnie poniżej wzorca sezonowego. Niższy wynik październikowy może być również efektem wyższej bazy oraz spadku cen usług internetowych. W naszej ocenie istniej ryzyko jeszcze niższego (-0,5% r/r) odczytu październikowego indeksu CPI.

Spodziewane niskie odczyt indeksu CPI i dynamiki PKB wraz w opublikowanymi w środę wynikami projekcji NBP sprzyjać będą dalszym redukcjom stóp procentowych przez RPP. Na początku tygodnia o istnieniu pola do cięcia kosztu pieniądza (w przypadku pogarszających się danych) mówiła członkini RPP E. Chojna-Duch, wczoraj zaś A. Bratkowski w wywiadzie opublikowanym w The Wall Street Journal wskazywał, iż nie widzi przeszkód co do głębszych obniżek stóp (nawet do 1,0%), biorąc pod uwagę oczekiwania NBP dot. wzrostu PKB na poziomie 3,0% w 2015 i 2016 roku i inflacji znacznie poniżej celu inflacyjnego na poziomie 2,5%. Tym bardziej, jak podkreślił, można zakładać, iż ”(…) prognozy NBP z większym prawdopodobieństwem będą rewidowane w dół, a nie w górę".

Z problemem spadających cen boryka się wiele państwa i to również tych mocno rozminiętych. W środę Raport o inflacji opublikował Bank Anglii. BoE podziewa się, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii spadnie poniżej 1% w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w ciągu 2 lat osiągnąć za zaś poziom 1,8% i dopiero w ciągu 3 lat powrócić powinna do 2%. W sierpniu szacowano, że poziom 1,8% osiągnie ona w ciągu 2 lat. W rezultacie Bank Anglii przewiduje, że pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi w październiku przyszłego roku, podczas gdy w sierpniu prognozował, że będzie to 1q15. Główna stopa procentowa, która obecnie znajduje się na rekordowo niskim poziomie 0,5%, ma w opinii BoE wzrosnąć do 1,4% w IV kwartale 2016 roku. W reakcji na bardziej niż oczekiwano gołębi wydźwięk raportu inflacyjnego osłabił się funt brytyjski. Kurs GBPUSD spadł do 1,576 co daje blisko 1,5 % przecenę w porównaniu z notowaniami sprzed publikacji.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.