Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2932 PLN za euro, 3,7064 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,3075 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,294% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło lekkie umocnienie polskiej waluty wobec EUR i USD oraz lekkie spadki względem CHF. Również na kwotowaniach złotego obserwujemy pozycjonowanie się inwestorów pod dzisiejsze posiedzenie EBC, na którym powinna zapaść długo wyczekiwana decyzja o uruchomieniu programu skupu aktywów w Strefie Euro. Inwestorzy nie są jednak zgodni co do oczekiwań dot. jego sumy bilansowej – wcześniej mówiło się, iż będzie wynosił 500-600 mld EUR, następnie prognozy te zostały podniesione. Ostatnie depesze mówią o prawdopodobnym skupie 50 mld miesięcznie. Wielkość programu i jego egzekwowanie będą tutaj kluczowe, gdyż rynek „gra” pod decyzję EBC już od jakiegoś czasu, a zawiedzenie oczekiwań może przynieść skokową realizację zysków. Krótkoterminowo będziemy świadkami podbicia zmienności i możliwego osłabienia euro, również na parze EUR/PLN, oraz prawdopodobnego podbicia kwotowań CHF/PLN, w wyniku spadków na EUR/CHF. W dłuższej perspektywie warto jednak pamiętać, iż uruchomienie QE w Strefie Euro może być korzystne dla PLN oraz pozostałych polskich aktywów w wyniku obniżenia awersji do ryzyka. W kraju natomiast po lepszych danych dot. produkcji przemysłowej oraz wypowiedziach decydentów z RPP oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych zostały ograniczone, powodując lekkie spadki na wycenie długu oraz stanowiąc czynnik wsparcia dla PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy zapiski z ostatniego posiedzenia RPP oraz będziemy świadkami aukcji długu, gdzie MF zaproponuje obligacje o wartości 5-7 mld PLN. Kluczową kwestią będzie jednak wspominane wyżej posiedzenie EBC o 13:45 oraz konferencja po posiedzeniu o 14:30.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy lekkie umocnienie PLN wobec euro, co należy powiązać z oczekiwaniami wobec EBC. Równocześnie analogiczny ruch widoczny jest na parze związanej z USD, co sugeruje, iż część rynku zakłada możliwy spadek awersji do ryzyka. CHF/PLN pozostaje stabilny w okolic 4,30 PLN.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.