Najpierw Szwajcarski Bank Narodowy uwolnił kurs franka względem euro, a następnie Europejski Bank Centralny zapowiedział wdrożenie programu luzowania ilościowego w celu walki z deflacją.

Po wyniku wyborów w Grecji w ubiegłą niedzielę (który zasadniczo okazał się zgodny z przewidywaniami rynku) zarówno złoto, jak i srebro straciły nieco na wartości kosztem swoich wcześniejszych zysków. Powszechne wsparcie, o którym wspomniałem powyżej, pochodziło od liderów taktycznych, takich jak fundusze hedgingowe i zarządzający środkami pieniężnymi, jak również od inwestorów, którzy zwiększali ekspozycje za pośrednictwem produktów notowanych na giełdzie.

Po tych korzystnych doniesieniach i działaniach obecnie ryzyko krótkoterminowe dotyczy ewentualnego powrotu ceny złota do wcześniejszych poziomów, aby ustalić wytrzymałość obecnego wsparcia.

Gdzie jest wsparcie?

Reklama

Kluczowy poziom wsparcia znajduje się w centrum wąskiego przedziału pomiędzy 1 253 USD za uncję a 1 255 USD za uncję, w punkcie zbiegania się trzech istotnych poziomów wsparcia: 200-dniowej średniej ruchomej na poziomie 1 253 USD za uncję, maksimum z października na poziomie 1 255,4 USD za uncję oraz zniesienia o 38,2% z poziomu styczniowego rajdu, tj. 1 254,4 USD za uncję.

Prawdziwa siła rynku ujawnia się często dopiero w okresie realnego zagrożenia. W nadchodzących dniach okres taki może rozpocząć się dla rynku złota.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy fundusze hedgingowe prowadziły stały skup złota i w ubiegły wtorek spowodowało to zwiększenie długich pozycji netto o 10,7 mln uncji do poziomu maksimum z ostatnich 25 miesięcy, tj. do 14,6 mln uncji.

Inwestorzy korzystający z produktów notowanych na giełdzie zwiększyli swoje udziały o 50 ton (tj. 1,6 mln uncji) w ciągu ostatnich dwóch tygodni, przy czym głównymi odbiorcami tego napływu inwestycji byli SPDR Gold Shares (GLD:arcx) i iShares Gold Trust (IAU:arcx).

Podczas gdy złoto znajduje się na dobrej drodze, by odnotować najlepszy od 2012 r. miesięczny przyrost zapasów w posiadaniu inwestorów, wolumen srebra w posiadaniu inwestorów odnotował w tym miesiącu spadek netto. Dobre wyniki w porównaniu ze złotem w okresie bessy na rynkach metali szlachetnych mogły spowodować realizację zysków przez inwestorów, którzy podczas wzrostów, a zwłaszcza spadków cen w ostatnim półroczu utrzymywali swoje pozycje.