Podatki to główny powód tego, że Amerykanie zrzekają się obywatelstwa USA. Decydują się na to osoby, które legitymują się paszportem Stanów Zjednoczonych i jakiegoś innego kraju. W zeszłym roku padł rekord złożonych podań z prośbą o możliwość zrzeczenia się amerykańskiej narodowości.

W 2008 roku 231 osób wystąpiło z wnioskiem o zrzeczenie się amerykańskiego obywatelstwa, z roku na rok ta liczba się zwiększa, spadła tylko przed trzema laty. Z opublikowanych danych za ostatnie 12 miesięcy wynika, że paszportu USA chce się pozbyć dokładnie 3415 osób.

Decydują się na ci którzy mieszkają poza Stanami Zjednoczonymi, a dzięki temu chcą uniknąć płacenia wyższych podatków. Dodatkowo rozliczenie rocznych dochodów za oceanem jest dość skomplikowane i często księgowi żądają za to nawet kilkuset dolarów.

>>> Czytaj też: Stany Zjednoczone przeznaczą miliard dolarów na pomoc dla Ukrainy

Tamtejsze prawo mówi, że obywatel bez względu na to w której części świata się znajduje i gdzie zarobił musi płacić do fiskusa USA. Wszystko ma też związek z nową ustawą, która ściga tych podatników, którzy swoje oszczędności ukrywają za granicą. Jedną z najbardziej znanych osób, która zapowiedziała rezygnacje z amerykańskiego obywatelstwa jest na stałe zamieszkała w Szwajcarii piosenkarka Tina Turner.