Szwecja w ostrym konflikcie z Arabią Saudyjską. Arabowie odwołują ambasadora

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
11 marca 2015, 13:33
Bliski Wschód, fot. charles taylor
Bliski Wschód, fot. charles taylor/ShutterStock
Zaczęło się niewinnie w poniedzialek od tego, gdy Szwecja skrytykowała Arabię Saudyjską za brak szacunku wobec praw człowieka i chłosty za obrazę islamu. W ciągu trzech dni te dwa kraje zdążyły przejść od spokojnej realacji, do końca współpracy wojskowej i odwoływania ambasadorów.

Zaostrza się konflikt na linii Arabia Saudyjska - Szwecja. Władze w Rijadzie odwołały swojego ambasadora ze Sztokholmu.

To kolejny nieprzyjazny krok Saudyjczyków wobec Szwecji. Konfikt rozpoczął się w poniedziałek, kiedy Arabia Saudyjska uniemożliwiła wystąpienie szefowej szwedzkiej dyplomacji Margot Wallström na forum Ligi Arabskiej w Kairze. Saudyjczycy dali w ten sposób wyraz swojemu niezadowoleniu z krytykowania przez Sztokholm łamania praw człowieka w ich kraju.

Margot Wallström wyraziła wcześniej oburzenie skazaniem saudyjskiego blogera na chłostę za obrazę islamu, krytykowała też sytuację kobiet w Arabii Saudyjskiej. Te wypowiedzi zostały potępione przez ministrów spraw zagranicznych państw wchodzacych w skład Ligi Arabskiej.

Wczoraj Szwecja niespodziewanie poinformowała, że nie przedłuży podpisanej w 2005 roku umowy o współpracy wojskowej z Arabią Saudyjską.  

>>> Czytaj też: USA: Rosjanie przerzucają ciężką broń do Donbasu

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj