• Zobaczymy, jak poradzą sobie pary z JPY po przełamaniu oporu na poziomie 122,00 w parze USD/JPY
• Opublikowane w nocy słabe dane na temat wydatków kapitałowych zadały cios AUD we wszystkich parach
• USD nadal mocny względem słabych walut surowcowych

Para USD/JPY odnotowała najwyższy poziom od 2002 r., sięgając maksimów z 2007 r., jednak potem nastąpiła ostra korekta w dół pod koniec sesji, ponieważ ruch ten wydaje się zbyt duży i przedwczesny. Odwrócenie wydaje się interesujące również i w innych parach, m.in. w parze GBP/JPY, która odnotowała najwyższe poziomy od czasu kryzysu finansowego.

Jest za wcześnie na obwieszczanie końca wyprzedaży JPY, jednak zobaczymy, jak pary z JPY poradzą sobie z konsolidacją po ostatnim przełamaniu oporu na poziomie 122,00 w parze USD/JPY. Rzecznik japońskiego rządu, Yoshihide Suga, w nocy interweniował po tym, jak para USD/JPY odnotowała kolejne maksima. Zdaniem rzecznika nieoczekiwane ruchy na rynku walutowym są niepożądane.

Wczorajszy dzień przypomniał nam, że jesteśmy nadal narażeni na ryzyko nieoczekiwanych doniesień z Grecji do czasu zawarcia bardziej trwałego „porozumienia” pomiędzy Grecją a jej wierzycielami. Wczoraj strona grecka poinformowała, że opracowywano projekt porozumienia. Informacja ta przyczyniła się do zwiększenia liczby zleceń kupna EUR po tym, jak para EUR/USD sięgnęła najniższego poziomu od miesiąca.

Minister finansów Niemiec, Schaeuble, wyraził wczoraj zdziwienie, że opinia Greków na temat trwających negocjacji była pozytywna, ponieważ jego zdaniem nie poczyniono większych postępów. Najwyraźniej jesteśmy jeszcze daleko od rozstrzygnięcia.

Opublikowany w nocy bardzo słaby odczyt wydatków kapitałowych w Australii zadał cios AUD we wszystkich parach, ponieważ dane te są szczególnie istotne dla gospodarki australijskiej, która opiera się głównie na górnictwie i surowcach. Odczyt wykazał -4,4% w ujęciu rok do roku, co oznacza największy spadek od 2009 r. Może to być wskaźnik wyprzedzający w stosunku do przyjęcia przez Reserve Bank of Australia bardziej umiarkowanego stanowiska na posiedzeniu w przyszły wtorek.

Para AUD/USD jest nadal ociężała przed posiedzeniem RBA w przyszły wtorek, ponieważ opublikowany w nocy odczyt wydatków kapitałowych wzmocnił oczekiwania, że wytyczne RBA będą bardziej umiarkowane. Od minimów poniżej poziomu 0,7550 nadal dzieli nas pewien dystans (mimo iż nie widać tego na wykresie miesięcznym, takim jak zaprezentowany poniżej), jednak nowa fala aprecjacji USD, np. w efekcie pozytywnych danych ze Stanów Zjednoczonych w przyszłym tygodniu, może spowodować, że para ta nieoczekiwanie odnotuje najniższe poziomy od 2009 r. Uwaga na mocną linię trendu od 2001 r. – znajduje się bliżej, jeżeli użyjemy skali logarytmicznej zamiast skali regularnej.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: aprecjacja chwilowo została wstrzymana, USD jest jednak nadal mocny względem słabych walut surowcowych. Inwestorzy powinni uważać na piątkową korektę PKB w I kwartale w Stanach Zjednoczonych - przewiduje się, że wskaźnik zostanie mocno obniżony, mimo iż w ujęciu ogólnym większe znaczenie mieć będą główne amerykańskie odczyty za maj opublikowane w przyszłym tygodniu.

EUR: kurs jest nieco korygowany w górę, co umożliwia test głównej strefy oporu (1,1000/50), zanim powrócimy do sprzedaży. Stałe ryzyko doniesień związanych z Grecją, które mogą skutkować akcją w dowolnym kierunku.

JPY: Japonia ustnie interweniowała po ostatnim ruchu, który wydaje się nieco zawyżony, biorąc pod uwagę brak ewidentnych bodźców. Parą, którą należy obserwować, jest nadal USD/JPY: wzrost jest prawdopodobny, dopóki poziomy zamknięcia będą powyżej poziomu 122,00.

GBP: dziś nastąpi korekta PKB; rajd funta wykazuje oznaki słabnięcia w niektórych parach. Nadal przewiduję spadek w parze GBP/USD; ciekawe, czy zaniknie również nadmierne umocnienie brytyjskiej waluty względem EUR, mimo iż korelacja pomiędzy parami EUR/USD i EUR/GBP może się utrzymać.

AUD: waluta straciła na wartości po słabym odczycie wydatków kapitałowych w I kwartale i może pozostać osłabiona ze względu na możliwość przyjęcia przez RBA umiarkowanego stanowiska na posiedzeniu w przyszły wtorek w związku z ostatnimi danymi. Para AUD/CAD to potencjalnie interesująca alternatywa dla pary AUD/USD w kontekście spadku AUD.

CAD: konsolidacja jest na razie bardzo delikatna i systematyczna, ponieważ ostatni rajd wydaje się bardzo wiarygodny i może podtrzymać konsolidację niżej nie zagrażając równocześnie potencjałowi wzrostu. Ruch powyżej poziomu 1,2500 w pełni potwierdzi prognozy wzrostu.

NZD: waluta umocniła się względem AUD po słabym australijskim odczycie, jednak istotny katalizator dla spadku w parze NZD/USD czeka poniżej poziomu 0,7200, jeżeli USD pozostanie mocny.

SEK: wczorajszy rajd rozwiał nadzieje na większą aprecjację SEK – powracamy zatem do osłabienia w związku z agresywnie umiarkowaną retoryką Riksbank.

NOK: jutrzejsze dane będą interesujące. Ropa gwałtownie traci na wartości od kilku sesji, skłaniam się zatem do spadku, w szczególności, jeżeli stopa bezrobocia utrzyma się na wysokim poziomie 3,0% lub wyżej, zamiast spaść do przewidywanego poziomu 2,9%.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Japonia: handel detaliczny w kwietniu wykazał +0,4% m/m w porównaniu z przewidywanym +1,1%, natomiast w ujęciu r/r wykazał +5,0% w porównaniu z przewidywanym +5,5%
• Australia: prywatne wydatki kapitałowe w I kw. wykazały -4,4% k/k w porównaniu z przewidywanym wynikiem -2,2%

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Wielka Brytania: korekta PKB w I kw. (08:30)
• Wielka Brytania: indeks usług w marcu (08:30)
• Strefa euro: wyniki badania dotyczącego przemysłu, ekonomii, usług, zaufania konsumentów w maju (09:00)
• Kanada: saldo na rachunku bieżącym w I kw. (12:30)
• Stany Zjednoczone: cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik podpisanych umów sprzedaży domów w kwietniu (14:00)
• Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (18:45)
• Nowa Zelandia: pozwolenia na budowę wydane w kwietniu (22:45)
• Wielka Brytania: wskaźnik zaufania konsumentów GfK w maju (23:05)
• Japonia: stopa bezrobocia w kwietniu (23:30)
• Japonia: wydatki gospodarstw domowych ogółem w kwietniu (23:30)
• Japonia: odczyt krajowego CPI w kwietniu (23:30)
• Japonia: odczyt produkcji przemysłowej w kwietniu (23:50)
• Australia: sprzedaż nowych domów (HIA) w kwietniu (01:00)
• Nowa Zelandia: prognoza aktywności/wskaźnik zaufania przedsiębiorstw (ANZ) w maju (01:00)
• Australia: kredyty w sektorze prywatnym w kwietniu (01:30)