Badanie przeprowadzono telefonicznie na reprezentatywnej grupie 2 tysięcy Polaków.

Najchętniej wciąż spędzamy wakacje w naszym kraju, w tym roku będzie to około 10 milionów 800 tysięcy osób. Z kolei zagranicę najchętniej jeździmy z biurami podróży na południe Europy, wyjaśnia prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek. Najczęściej wykupowane są wczasy w Grecji (16 procent), Chorwacji (13 procent), Włoch i Hiszpanii ( po 11 procent) oraz Turcji (5 procent).

Średnio na wakacje dla jednej osoby wydajemy blisko 1780, przy czym wypoczynek w Polsce kosztuje ponad 1320 złotych, za granicą pona 2600 złotych.

Krzysztof Piątek podkreśla zarazem, że turyści w Polsce w coraz większym stopniu ufają biurom podróży, a o czarnej serii upadłości tego typu firm sprzed 4 lat można zapomnieć.
Choć wyjeżdżamy coraz chętniej na wakacje to nieco zapominamy o ubezpieczaniu się. Prezes Mondial Assistance Tomasza Frączek wyjaśnia, że zaledwie około 70 procent turystów ubezpiecza się przed wyjazdem. Prezes Frączek wyjaśnia, że wiele osób uznaje ubezpieczenie za niepotrzebny koszt lub twierdzi, że skoro w poprzednim roku nic im się nie stało, to w tym roku ubezpieczenie jest niepotrzebna. Wśród obaw turystów wyjeżdżających głównie do Afryki Północnej do na przykład Tunezji czy Egiptu, wzrasta obawa przed niepokojami społecznymi lub atakami terrorystycznymi. 

Z raportu wynika również, że 12 procent badanych nigdy nie było na wakacjach trwających dłużej niż 10 dni, a 23 procent na takich wczasach nie było od 5 lat. Głównym powodem takiej sytuacji jest brak pieniędzy. 

>>> Polecamy: Wakacje z biurem czy na własną rękę? Zobacz, jak najlepiej zaplanować swój urlop