Ceny ropy na świecie lecą w dół, w Polsce benzyna drożeje. Dlaczego?

22 lipca 2015, 05:25 | Aktualizacja: 22.07.2015, 20:51
Źródło:Inne

W porównaniu do ubiegłego roku cena za baryłkę ropy spadła o połowę. Dobre wiadomości dla kierowców nie przekładają się jednak na ceny paliw w Polsce. Dlaczego za litr benzyny płacimy ponad 5 zł?

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (20)

  • Zlotowka(2015-07-23 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego? Bo Polacy nie potrafia walczyc o swoje. Bo mamy mentalnosc: 'jakos to bedzie'.

    Odpowiedz
  • wawa(2015-07-22 22:28) Zgłoś naruszenie 00

    w Polsce obowiązuje zależność odwrotnie proporcjonalna. tzn. im tańsza ropa, tym droższa benzyna, he, he...

    Odpowiedz
  • Jasia(2015-07-22 21:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma co płakać, tyko trzeba się zmobilizować i pisać do stosownych urzędów. Przy naszych – ich komputerach, zaraz się zawiesza i może ktoś zacznie myśleć. Trzeba tylko to zrobić w zmasowany sposób. A jak nas rżną, to niech każdy sobie policzy. Niech przeliczy sobie przykładowe tankowanie za 50, 100, 200 zł. i doda adekwatnie najpierw 30%, potem 50% podatku itd. Trzeba się tu też zastanowić ile razy i po ile płacimy ten podatek. Jeśli dobrze policzymy i popatrzymy na to co nam wychodzi, to płacimy jak za złoto. Pomijam już ile możemy kupić paliwa za nasze zarobki. Ludzie, pobudka. Nikt nas nie wyręczy.

    Odpowiedz
  • polityk(2015-07-22 20:51) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego ? bo ekonomisci nie maja pojecia jak rzadzic krajem i w kraju! drwia z ludzi i z Polski! maja rope pod mozgami!

    tu wszystko stoi na glowie, i konca nie widac!

    Odpowiedz
  • lyr(2015-07-22 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    krool Jak każdy poplecznik PO masz mały kontakt z rzeczywistością. Od 2008 roku płace w Polsce rosną wolniej niż krajach takich jak Niemcy czy Szwecja. A od 2008 płace w Polsce wzrosły 3186 PLN do 4040 PLN. Gdzie te 40 % a ile zostanie po uwzględnieniu inflacji -10 ? Tak wygląda propaganda w starciu z faktami.

    Odpowiedz
  • lyr(2015-07-22 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    "notują rekordowe marże z jej przerobu" - co znaczy rżną nas bez umiaru. Benzyna w Austri jest tańsza niż w Polsce. Jak zwykle władza wyciąga z polaków pieniądze które pójdą na ośmiorniczki.

    Odpowiedz
  • Tomasz K.(2015-07-22 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt nie wspomniał o zmniejszeniu rezerw paliwa, które koncerny muszą utrzymywać, a mniejsze rezerwy mogą utrzymywać kosztem większych opłat za to. Wiadomo, kto docelowo za to płaci i widać to w cenach. Takie gadanie w tym artykule, które chyba miało odciągnąć od prawdziwej informacji. Widzę, że serwis staje się coraz mniej rzetelny. Tylko już paru autorów opisuje fakty podając wszelkie aspekty takich a nie innych wyników.

    Odpowiedz
  • PJB(2015-07-22 17:28) Zgłoś naruszenie 10

    Sorry ale wytłumaczenie jest tylko jedno. Dzięki postawie PO praktycznie mamy monopol w kraju. Nie ma żadnej konkurencji więc społeczeństwo płaci rentę monopolową. Do tego rząd z Panią Premier Kopacz a przede wszystkim minister finansów Pan Szczurek nie jest zainteresowany działaniem w interesie społeczeństwa. Pozwalają na maksymalny wzrost marży rafineryjnej bo wyższa cena benzyny stabilizuje (de) inflację oraz daje większe podatki z VATu, a w końcu da większe dochody dywidendowe od spółek. Rząd zachowuje się jak rasowy kapitalista, zapomina jednak, że prawdziwym suwerenem jest społeczeństwo, które rozliczy PO przy wyborach. Zegar już tyka a kara będzie ogromna.

    Odpowiedz
  • DAn(2015-07-22 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ten tekst pisany ewidentnie na zamówienie. Taka wrzutka dla naiwnych...

    Odpowiedz
  • mmm(2015-07-22 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    dzieje się tak bo włg tuska paliwo moze byc nawet po 7 zł ****** zlodziej! i klamca!

    Odpowiedz
  • a co(2015-07-22 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz to benzyna nawet po 7 zł - wiecie kto to powiedział i w jakich okolicznościach. Koryto trzeba uzupełniać a rafinerie w tym celują .Skompromitowany polityk z PO trafia nie do urzędu pracy tylko do ORLENU za 30 do 40 tysięcy na miesiąc.Dlatego KOWALSKI musi płacić po 5 zł za litr 95 - lekko nie ma standardu życia wybrańcom obniżyć nie można .

    Odpowiedz
  • ropa droga to i ....(2015-07-22 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    droga będzie kiełbaska wyborcza, oj droga.

    Odpowiedz
  • wqq(2015-07-22 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo mętne tłumaczenie. Co ma przestój w amerykańskiej petrochemii na moce przerobowe ORLENU i LOTOSU , jaki jest koszt litra bezołowiowej w USA i Polsce i wreszcie jaki jest udział amerykańskiej 95 bezołowiowej w polskim rynku konsumenckim ?. Zwykłe bzdety. Teraz nie dziwię się że rzecznik ORLENU czy LOTOSU zarabia 4K na rekę , chłopisko musi się nagimnastykować z tym wciskaniem głupot aby wyglądały na wiarygodne a benzyna po 5.06 zł .Ktoś musi zapłacić aby taki cwaniak miał 4 K na miesiąc.Cena paliw płynnych w Polsce nie ma nic wspólnego z ceną baryłki ropy na giełdzie a ponoć mamy wolny rynek paliw-KPINA.

    Odpowiedz
  • pytam(2015-07-22 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Orlen to spółka Skarbu Panstwa ? Transferuje zyski do kasy państwowej ? No , to będzie na spłatę odsetek od zadłużenia , które za rządów PO wzrosło o 150 % !!! Z ok. 400 mld na bilion . Ktoś powie , to mnie nie obchodzi , nie moje długi . Jak to nie , a wyobraż sobie sytuację , że uklad z Schengen idzie się czesać albo zabierają Ci paszport i zabraniają wyjechać , bo ktoś musi tyrać na spłatę zadłużenia i co wtedy ? To też nie Twój problem ?

    Odpowiedz
  • spec(2015-07-22 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    bełkot, zero konkretów

    Odpowiedz
  • Paliwo to POdatki(2015-07-22 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł pomieszanie z poplątaniem i głównie opisujące ceny paliw w USA. Co to POLaka obchodzi
    Z tym że amerykanie płacą za litr 1,5 zł, a Polacy 5 zł.

    Głównym powodem tak wysokich cen są wszelkie POdatki w paliwie, sięgające 70% !!!
    Chory kraj, POlegajacy na dymaniu obywatela ile się jak się da i gdzie się da oraz jak długo się da

    Odpowiedz
  • Passenger(2015-07-22 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Muszą jak najdłużej utrzymać wysoką cenę paliwa w Polsce - dzięki temu rosną marże firm paliwowych, z ORLENu będzie kasa na nadchodzącą kampanie wyborczą...

    Odpowiedz
  • kriz(2015-07-22 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ad voce wcześniejszej wypowiedzi, chciałbym jeszcze dodać kolejne fakty, tj. istnienie w Polsce mafii paliwowej, dla której mniejsze ceny paliwa z Orlenu, oznaczają duży spadek nieopodatkowanych zysków, z których trzeba opłacać w końcu decydentów i służby, które przyzwalają na takie przekręty. Kolejnym elementem braku obniżki cen jest brak jej wpływu na konkurencyjność naszej gospodarki, gdyż nieporównanie mniejsze koszty osobowe na pracownika nie wymuszają na państwie zwiększania konkurencyjności poprzez niższe ceny surowców. To nie demagogia tylko fakty ! W Niemczech, Francji, Austrii, Hiszpanii itd... ceny paliwa są tańsze, za to pensje wyższe czterokrotnie ! Konkludując Polak jest biedny bo opłaca się to państwu , rozumianemu tu oczywiście jako grupa oligarchów partyjno-biznesowych a jego wszystkich obywateli.

    Odpowiedz
  • nicZzasady(2015-07-22 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ze wzoru: marża=cena gotowego produktu - cena zakupu surowca - cena przerobu surowca - podatki :-D

    A tak na poważnie orlen już w zeszłym roku, chyba w grudniu ,przedstawił model biznesowy na podstawie którego spodziewali się wzrostu popytu, i spadku surowca. Na YT poszukaj filmu z posiedzenia, było jawne. Dzięki temu akcje Orlenu poszły w górę oraz znalazły się pieniądze na nowe inwestycje (poszukaj w historii na forsal).

    Odpowiedz
  • pop(2015-07-22 06:21) Zgłoś naruszenie 00

    skad sie wziela marza pknorlen

    Odpowiedz