Marek Sawicki powiedział, że najwięcej poszkodowanych - 41 tysięcy - jest w województwie kujawsko-pomorskim. Na Mazowszu to prawie 30 tysięcy, a na Podlasiu ponad 7 tysięcy.

Minister rolnictwa zapowiedział, że oprócz kredytów preferencyjnych i możliwości rozłożenia na raty spłat kredytów lub należności z ubezpieczeń, resort chce uruchomić program wsparcia socjalnego. Pomoc może być udzielona gospodarstwom, których straty przekraczają 30 procent średnich wartości zbiorów z ostatnich 3 lat.

Ministerstwo rolnictwa wystąpi też do Komisji Europejskiej o przygotowanie programu pomocy dla hodowców bydła mlecznego i producentów wołowiny w związku z ubytkiem pasz. Resort wysłał już do KE instrukcję, aby w obniżeniu przychodów z tego roku uwzględniono koszty zakupu pasz koniecznych do utrzymania stad zwierząt w gospodarstwach.

>>> Czytaj też: Susza uderzy w polską gospodarkę. Rolnicy potrzebują setek milionów złotych

Susza zatrzymuje elektrownie wodne

Susza zatrzymuje elektrownie wodne. Utrzymują się też problemy z chłodzeniem w siłowniach konwencjonalnych.

Prezes zarządu Energa Wytwarzanie Jacek Garbol powiedział IAR, że firma odczuwa skutki niskiego poziomu wód. Wyjaśnił, że z 44 małych elektrowni wodnych, które posiada firma, kilka już nie działa. Natomiast największa taka elektrownia, we Włocławku, znacznie ograniczyła produkcję energii. Z sześciu znajdujących się w zakładzie turbin, działają tylko dwie.

Warunki hydrologiczne mają też wpływ na pracę tradycyjnych elektrowni, jak zakład w Ostrołęce. Jednak w tym przypadku straty są spowodowane remontem jednego z bloków, a nie niskim stanem i wysoką temperaturą wody.

Grupa Energa podała wyniki finansowe za pierwsze półrocze. Przychody ze sprzedaży w tym czasie wyniosły prawie 5 i pół miliarda złotych, a zysk 535 milionów złotych. Energa jest jedną z czterech największych krajowych grup energetycznych. Dostarcza prąd do blisko 3 milionów klientów - zarówno indywidualnych, jak i do przedsiębiorstw.