IndiGo, największe linie lotnicze w Indiach, potwierdziły swoje stanowisko w sprawie zlecenia kupna aż 250 wąskokadłubowych pasażerskich odrzutowców A320neo, których producentem jest Airbus Group, jeszcze bardziej umacniając pozycję francuskiego producenta nad Boeingiem na tamtejszym rynku lotniczym.

Wartość zamówienia według cen katalogowych wynosi aż 26,6 mld dol. Warto jednakże pamiętać, że linie lotnicze przy hurtowych zakupach często otrzymują zniżki.

IndiGo podkreśla ambitne plany rozwoju na najbliższą dekadę. W tej chwili ma 38 proc. udział w lokalnym rynku. Wielkie zamówienie odzwierciedla dużą rywalizację na rynku tanich linii lotniczych, która jest odpowiedzią na szybki wzrost indyjskiej klasy średniej i zapotrzebowania na tego typu przewozy.

W styczniu 2011 roku IndiGo zamówiło od Airbusa 180 samolotów o wartości 15 mld dol., co w tamtym czasie było największą transakcją w historii komercyjnego lotnictwa. Było to realizacją części planu zwiększenia floty indyjskich linii do 1000 sztuk. Jak dotąd przewoźnik odebrał z tamtego zamówienia 100 samolotów.

Airbus A320neo został zaprezentowany w 2010 roku. Wyposażony w nowe silniki samolot stał się najszybciej sprzedającym się pasażerskim samolotem odrzutowym w historii.

>>> Polecamy: LOT ma możnego sponsora. Twórca Wizz Aira oferuje setki mln złotych