Prezydent Duda, odnosząc się w Berlinie do europejskich problemów z imigrantami, wspomniał o tysiącach obywateli Ukrainy, którzy przekraczają naszą granicę i ubiegają się o pobyt w Polsce.

Jak mówi rzeczniczka Urzędu Ewa Piechota - rok 2014 przyniósł dużą zmianę w statystyce Ukraińców składających wniosek o nadanie statusu uchodźcy. W latach wcześniejszych o status zgłaszało się do 100 osób, ale od minionego roku złożono niemal 4000 takich podań. Kilkadziesiąt spośród tych osób zostało objętych różnymi formami ochrony na terenie naszego kraju.

>>> Czytaj też: Kijów w ogniu. Ukrainę czeka kolejna rewolucja?

Od czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie wzrosła też w przypadku Ukraińców ilość udzielanych zezwoleń na pobyt czasowy w naszym kraju. W latach 2012 i 2013 wydawano poniżej 10 000 zezwoleń, rok 2014 przyniósł ich 17 000, rok bieżący to do chwili obecnej już ponad 18 000 takich zezwoleń.

Osoby ze zgodą na pobyt w naszym kraju nie otrzymują żadnego wsparcia - większość z nich przebywa w Polsce w celach zarobkowych. Z pomocy korzystać mogą osoby oczekujące na rozpatrzenie wniosku o udzielenie statusu uchodźcy - mogą liczyć na dach nad głową i wyżywienie, opiekę medyczną, naukę języka polskiego, a w przypadku dzieci - na edukację.

Od roku 2014 status uchodźcy przyznano dwóm osobom narodowości ukraińskiej. Wydano też kilkadziesiąt decyzji pozytywnych dotyczących pobytu tolerowanego lub ochrony uzupełniającej.