Oddział walut zagranicznych Deutsche Banku w czerwcu przez pomyłkę przelał 6 mld dol. na konto jednego z amerykańskich funduszy hedgingowych. Niemiecki bank odzyskał swoje pieniądze dzień później.

Młodszy członek zespołu sprzedaży walutowej Deutsche Banku omyłkowo miał dokonać przelewu, w którym „pojawiło się kilka zer więcej niż powinno”, wynika z informacji pracownika banku, który poprosił o zachowanie anonimowości, ponieważ sprawa nie została podana do wiadomości publicznej. Informator odmówił zidentyfikowania klienta, który otrzymał przelew. Z informacji Bloomberga wynika jedynie, że był to jeden z amerykańskich funduszy hedgingowych.

Bank zgłosił ten incydent do brytyjskiej Financial Conduct Authority, Europejskiego Banku Centralnego oraz amerykańskiej Rezerwy Federalnej, wynika z informacji „FT”. Rzecznicy regulatorów odmówili komentarza w tej sprawie, podobnie jak przedstawiciel Deutsche Banku Renne Calabro.

>>> Czytaj też: Deutsche Bank planuje zwolnienia. Pracę straci aż 25 proc. załogi?

Wartość amerykańskich kwitów depozytowych Deutsche Banku spadła do 29,61 dol. po tym jak dziennik „Financial Times” ujawnił skandaliczny błąd niemieckiego banku. Po południu kurs odbił się do 30,3 dol.

John Cryan, który zastąpił Anshu Jaina na stanowisko prezesa DB w lipcu, pod koniec tego miesiąca ma przedstawić inwestorom nową strategię rozwoju. Były dyrektor UBS Group AG zapowiedział cięcia w oddziałach banku, które zużywają zbyt dużo kapitału. W ramach polityki restrukturyzacji niemiecki bank chce dokonać redukcji nawet 25 proc. etatów, jak również sprzedać niektóre ze swoich aktywów, w tym jednostkę kredytową Postbanku.

Operacje finansowe prowadzone przez Deutsche Bank w Stanach Zjednoczonych już od kilku lat wzbudzają spore wątpliwości regulatorów. W grudniu 2013 roku bank otrzymał list od Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, w którym zakwestionowano jakość przygotowywanych sprawozdań finansowych. Z kolei kilka miesięcy temu DB oblał „stress-testy” przeprowadzone przez Fed.