"18 stycznia zostanie wybrana nowa rada nadzorcza KGHM, której zadaniem będzie dokonanie oceny i przeprowadzenia audytu dotychczasowej działalności zarządu. Oczekujemy przedstawienia planu dywersyfikacji działalności spółki, aby nie była ona narażona na spadające ceny miedzi" - powiedział dziennikarzom minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Pytany w jaką stronę miałaby pójść ta dywersyfikacja, odpowiedział: "Kiedyś KGHM był zaangażowany w telekomunikację, dziś przy tak niskich cenach miedzi widać, że tego typu zaangażowanie by się przydało".

"Oczekuję od rady nadzorczej przeglądu zagranicznych projektów inwestycyjnych przeprowadzonych przez zarząd KGHM, w tym zwłaszcza w Chile, na ile była zasadna, gdyż mamy pewne wątpliwości" - powiedział minister.

Jackiewicz poinformował też, że  2017 r. podatek miedziowy będzie zniesiony, obniżony, albo ustalony w nowej formule.

"Pracujemy nad tym, aby od 2017 r. podatek miedziowy został albo zniesiony, albo znacznie ograniczony, albo też została zmieniona jego formuła z korzyścią dla KGHM" - powiedział.

"Jest to konieczne, biorąc pod uwagę trudną sytuację KGHM" - dodał.

MSP nie wykluczył też możliwości zaangażowania kapitałowego PZU i PKO BP w sektor górniczy. "Nie rozmawiamy w tej chwili na temat zaangażowania kapitałowego PZU i PKO BP w sektor górniczy, lecz w przyszłości nie wykluczamy takiej możliwości" - powiedział w poniedziałek Jackiewicz.

"Będziemy o tym rozmawiać w gronie rządu z ministrem energii - na dziś takiego tematu nie ma, ale gdy się pojawi, będziemy mogli podać szczegóły" - dodał.

>>> Czytaj też: Kadrowy walec toczy się przez spółki. Przetrwają tylko nieliczni