Standard & Poor's Ratings Services przyznał Pfleiderer Grajewo korporacyjny rating kredytowy na poziomie B" i podwyższyła do B z B- długoterminowy korporacyjny rating kredytowy (long-term corporate credit rating) spółce Pfleiderer GmbH, podał Pfleiderer. Perspektywa obu ratingów jest pozytywna.

"Rating spółki opiera się na ocenie agencji S&P dotyczącej grupy kapitałowej Pfleiderer w ujęciu skonsolidowanym, a rating Pfleiderer GmbH odzwierciedla sytuację tej spółki jako głównej jednostki zależnej spółki" - czytamy w komunikacie.

Ponadto agencja podwyższyła rating niepodporządkowanych obligacji zabezpieczonych na kwotę 322 mln EUR wyemitowanych przez Pfleiderer GmbH do B- z CCC+. Rating odzyskania należności (recovery rating) obligacji utrzymano na poziomie 5, ale został on przesunięty do wyższej połowy jego zakresu, co wskazuje, że Agencja S&P spodziewa się umiarkowanego odzyskania należności w razie niewykonania zobowiązań, podano również.

"Agencja S&P podwyższyła również rating emisyjny (issue rating) dotyczący super nadrzędnego kredytu odnawialnego (RCF) spółki na kwotę 60 mln euro z terminem wymagalności przypadającym w roku 2019 do BB- z B+ i wycofała rating na wniosek spółki. W momencie wycofania rating odzyskania należności dla super nadrzędnego kredytu odnawialnego wynosił 1, co wskazywało na bardzo wysokie (90%-100%) prawdopodobieństwo odzyskania należności w razie niewykonania zobowiązań" - czytamy dalej.

Podwyższenie ratingów poprzedziło pomyślne podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze oferty publicznej i odwrotne przejęcie Pfleiderer GmbH sfinansowane wpływami netto z podwyższenia kapitału, zaznaczono w informacji.

Reklama

"Agencja S&P uznała, że transakcja ma korzystny wpływ na sytuację kredytową, ponieważ poprawia profil ryzyka finansowego skonsolidowanej grupy kapitałowej Pfleiderer i zapewnia bardziej zrównoważoną strukturę akcjonariatu" - podsumowano w komunikacie.

Grupa Pfleiderer to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest odpowiednio numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych. W 2014 r. miała 1 522,82 mln zł skonsolidowanych przychodów.